Ses eğitimi ve performans kariyerinde iletişim ve kimlik yönetimi
Communication and self management during singing education and performance career
  1. Tez No: 548212
  2. Yazar: CANAN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde, ses eğitimi ve performans kariyerinde bireyin kendi öz kimliğinden yola çıkarak, daha başarılı ve etkili bir eğitim süreci ve sahne kariyeri geçirmesi için uygulanabilecek teknikler ve metotlar incelenmiştir. Özün psikoloji ve felsefedeki tanımlarından yola çıkarak, oyunculuk metotlarının, akış kuramı, psikodrama ve Linklater uygulamalarının opera sanatının eğitim ve sahne performansı süreçlerinde kullanımına ve faydalarına yönelik bir çalışma yapılmıştır. Tezin ses eğitimi alan öğrenciler, ses eğitimi veren eğitmenler ve performans kariyeri yapan konser/opera şarkıcıları için etkili bir kaynak olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the techniques and methods used for a more successful and effective education process and stage career were analyzed, starting with one's self identity during vocal training and performance career. Under the guidance of self definitions in psychology and philosophy, the usages and benefits of acting methods, as well as flow, psychodrama and Linklater tehniques, which were suggested for the improvement of acting, were studied in relation with the art of opera during education and stage performance processes. It was aimed that the thesis will be an effective source for the students and teachers of singing, as well as the opera and concert singers.