The role of a virtual internship in developing preservice teachers' technological pedagogical content knowledge
Sanal stajyerlik uygulamasının öğretmen adaylarının teknolojik, pedagojik alan bilgisinin gelişmesindeki rolü
- Tez No: 548213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLER ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Öğretimin iyi yapılandırılmamış ve dinamik ortamlarda gerçekleştirilen, karmaşık ve çok yönlü yapısı göz önüne alındığında, öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğinin esasını oluşturan üç bilgi kaynağı olan alan bilgisi, pedagojik bilgi ve teknolojik bilgi arasındaki sıkı ve ince ilişki ve etkileşimi nasıl uygulamaya koyacaklarını bilmeleri çok önemlidir. Bu çalışma Mishra ve Koehler (2006) tarafından oluşturulan teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPACK) yapısını temel alarak, aday öğretmenlerin TPACK gelişimini 'School of the Future' adındaki sanal stajyerlik uygulaması bağlamında araştırmıştır. School of the Future, öğretmen adaylarının TPACK bilgilerini geliştirmek için tasarlanan, sekiz haftalık bir sanal stajyerlik uygulamasıdır. Bu çalışma 74 aday öğretmenin katılımıyla, nitel bulgularla desteklenen ön-test son-test yarı deneysel araştırma yöntemini kullanmıştır. Katılımcıların TPACK gelişimleri, the Survey of Preservice Teachers' Knowledge of Teaching and Technology (Schmidt et al., 2009) ölçeğinden adapte edilen bir anket ve katılımcıların yansıtma sorularına yazdığı yanıtlar ile ölçülmüştür. Çalışmanın ilk hipotezi nicel bulgularca desteklenmemiş ve sanal stajyerlik çalışmasına katılan ve katılmayan öğretmen adayları arasında TPACK gelişimi açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Ancak, sanal stajyerlik çalışmasına katılan öğretmen adaylarının TPACK seviyelerinin, alan bilgisi dışında, önemli ölçüde arttığı görülmüştür. Nitel bulgular da öğretmen adaylarının TPACK gelişimini işaret eden sonuçlar göstermiş olup, nicel bulguları desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Considering that teaching is a complex and multifaceted practice taking place in ill-structured and dynamic environments, it is very important for individuals who profess in teaching to learn how to apply the interweaving and sophisticated interactivity between the three sources of teacher knowledge, which are content, pedagogy and technology. Based on Mishra and Koehler's (2006) TPACK framework, this study examined preservice teachers' TPACK development in the context of a virtual internship named 'School of the Future'. The School of the Future (STF) is an 8-week virtual internship/ epistemic game designed to develop the TPACK of preservice teachers. A quantitative pre and posttest quasi-experimental research design aided by qualitative data was employed. Seventy-four preservice teachers participated in this study. TPACK development was measured using a survey adapted from the Survey of Preservice Teachers' Knowledge of Teaching and Technology (Schmidt et al., 2009) and the reflections written by the participants. It was anticipated that the virtual internship STF would support TPACK development of preservice teachers by making a difference from the case of its non-use. The results indicated no significant difference in the TPACK development of the participants who participated in the STF and those who did not. However, the participants who participated in the STF significantly increased their knowledge in all TPACK domains, except the CK domain. The qualitative analysis of the written reflections also supported the findings from the survey analysis by pointing development in the TPACK of the preservice teachers.