112 acil çağrı merkezi çalışanlarının dikkat düzeyini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting attention level of 112 emergency call center employees
- Tez No: 548230
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma 24 saat kesintisiz hizmet veren Ankara 112 Acil Çağrı Merkezi Sağlık KKM çalışanlarının seçici dikkat düzeyini tespit etmeyi ve dikkati etkileyen faktörleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, Ankara 112 Acil Çağrı Merkezi' ne bağlı Sağlık KKM'nde görev yapan 75 KKM çalışanı oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; katılımcı bilgi formu ve d2 Dikkat Testi kullanılmıştır. d2 Dikkat Testi zamana bağlı olarak seçici dikkati değerlendiren bir testtir. Bu test, çalışanlara 24 saatlik nöbete başlamadan önce ve nöbet bitiminde uygulanmıştır. Nöbet öncesi ve nöbet sonrası puanlar ile katılımcı bilgi formundan elde edilen veriler kıyaslanarak KKM çalışanlarının dikkat düzeyleri ile ilişkili faktörler ortaya konmuştur. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Çalışmada yer alan 75 katılımcının yaş ortancası 33'tür. Aylık çalışma saati ortancası 200 saattir. Katılımcıların nöbet öncesi ve sonrası d2 testi sonuçları arasında anlamlı düzeyde fark olmadığı belirlenmiştir. Yaşa göre yapılan karşılaştırmalarda nöbet sonrasında hata oranını gösteren % E değerleri 33 yaş üstünde olanlarda anlamlı düzeyde yüksektir. Yaşı 33 yıl ve altında olanlarda % E ortancası 4,65 (ÇAG= 7,67), 33 yıl üstünde olanlarda 7,35 (ÇAG= 13,13)' tür. Nöbet öncesinde konsantrasyonu gösteren CP değerlerinde çalışma süresi bakımından anlamlı düzeyde farklılık belirlenmiştir. Aylık ortalama çalışma süresi 176 saat ve altında olanlarda CP ortancası 275 (ÇAG= 54) iken 176 saat üzerinde olanlarda 245 (ÇAG= 93)' tir. Benzer şekilde; dikkat düzeyini gösteren nöbet öncesi TN-E değerleri 176 saat ve altında çalışanlarda daha yüksektir. Hem nöbet öncesi hem de nöbet sonrası d2 testi sonuçları nöbet öncesi dinlenme durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. E toplam ve % E nöbet öncesi dinlenmediğini belirtenlerde, CP ve TN-E ise nöbet öncesi dinlendiğini belirtenlerde daha yüksektir. Bizim araştırmamızda 24 saatlik nöbet öncesi ve nöbet sonrası elde edilen puanlar arasında anlamlı düzeyde fark bulunmamıştır. Bu durum bize, KKM çalışanlarının nöbet esnasında belirlenen periyotlarda dinlenme imkânı bulmasının nöbetin dikkat üzerinde oluşturacağı etkileri azalttığını düşündürmektedir. Nöbet tutan çalışanlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak dikkat düzeyinde azalma meydana gelebileceği, aylık ortalama çalışma saati arttıkça konsantrasyonun ve dikkat düzeyinin düştüğü görülmüştür. Nöbet öncesi dinlenemediğini ifade edenlerin hata puanları artmış, dikkat ve konsantrasyonları hem nöbet öncesi hem de nöbet sonrası düşmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the selective attention level of the employees of Ankara 112 Emergency Call Center Health Command Control Center which provides 24 hour uninterrupted service and to analyze the factors affecting the attention. The sample of the study consisted of 75 CCC employees working in Ankara 112 Emergency Call Center Health Command Control Center.In the collection of data; participant information form and d2 Attention Test were used.The D2 attention test is a test that evaluates selective attention depending on time. This test was applied to the employees before the 24-hour shift and at the end of the shift. In addition to the D2 attention test scores before and after the shift, the data obtained from the participant information form were compared and the factors related to the attention levels of the employees of CCC were revealed. Mann Whitney U test and Kruskal Wallis tests were used to analyze the data. The mean age of the 75 participants was 33. The average monthly working hour is 200 hours. There wasn't significant difference between the pre and post-shift d2 attention test results. In comparison with age,% E values showing the error rate at the end of the shift were significantly higher in the employees over 33 years of age. For those aged 33 years and below, the median E% is 4.65 (IQR = 7.67), and for employees over 33 years is 7.35 (IQR = 13.13). There was a significant difference in terms of working time in CP values showing the concentration before the shift. The average monthly working time is 176 hours and below, the CP median is 275 (IQR= 54). On the other hand, the average monthly working hour is 176 hours and above, the CP median is 245 (IQR = 93). Similarly;TN-E values showing the level of attention before the shift are higher in employees at 176 hours and below. Both pre-shift and post-shift d2 test results showed a significant difference according to the resting state before shift. CP and TN-E values were higher in those who stated resting before the shift than E total and % E stating that they were not resting before the shift. In our study, significant difference wasn't found between the scores obtained before and after 24-hour shifts. This situation make thinks that the presence of resting facilities of CCC employees during periods determined during the shift reduces the effects of shift on attention. In addition, it was observed that there may be a decrease in attention level due to the increasing of the age in the workers who have shifts and that the concentration and attention level decrease as the monthly average working hours increase. Employees who stated that they could not rest before the shift increased their error scores, so their attention and concentration decreased both before and after the shift.