Çocuk merkezli afet yönetiminde acil yardım müdahale personellerinin travma bilgi düzeyleri
Trauma information level of emergency response personnel in child-centered disaster management
- Tez No: 639982
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma İstanbul 112'de çalışan acil yardım müdahale personellerinin çocuk travma bilgi düzeylerini tespit etmek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma, 01.09.2019 – 01.12.2019 tarihleri arasında İstanbul 112 Avrupa Bölgesi İl Ambulans Servisi Başhekimliği'ne bağlı komuta kontrol merkezi ve acil yardım istasyonlarında çalışan 400 acil yardım müdahale personeli ile gerçekleştirildi. Veriler literatür doğrultusunda geliştirilen anket formu kullanılarak toplandı. Anket formu; demografik özelliklerin yer aldığı Tanıtıcı Bilgi Formu ve Çocuk Travma Müdahale Bilgi Düzeyi testi olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. 25 sorudan oluşan Çocuk Travma Müdahale Bilgi Düzeyi testinde; pediyatrik-yenidoğan ileri yaşam desteği algoritmaları, yetişkin ve çocuk hava yolu anatomik farklılıkları, çocuklarda şok tablosu, çocuk travma vakalarında dikkat edilecek hususlar ile ilgili sorular yer almaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 24.0 kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde; frekans ve yüzde analizleri, ortalama, standart sapma analizleri, ikili gruplar için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla gruplarda tek yönlü Anova analizi; çoklu grupların analizinde p değerinin 0.05'ten küçük çıkması durumunda farklılığın hangi gruptan kaynaklandığının tespiti amacıyla post-hoc testlerinden Scheffe testi, Ki-kare analizi, örneklem grubu için tutarlılığın test edilmesinde cronbach's alpha güvenirlik kat sayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptively to determine the child trauma information levels of emergency response personnel working in Istanbul 112. The research was carried out with 400 emergency response personnel working at the command and control center and emergency health services stations of the Istanbul 112 European Region Provincial Ambulance Service Directorate between 01.09.2019- 01.12.2019. The data were collected using questionnaire developed in line with the literature. The survey consists of 2 sections, Descriptive Information Form including demographic features and Child Trauma Intervention Knowledge Level test. İn the Child Trauma Intervention Knowledge Level test consisting of 25 questions; pediatric-neonatal advanced life support algorithms, anatomical differences of adult and child airway, shock in children, includes questions on issues that should be considered in child trauma cases are included. Descriptive statistics were used to evaluate the data. The resulting data was analyzed using IBM SPSS Statistics 24.0. Frequency and percentage analysis, mean, standard deviation analysis, independent sample t test binary groups, one-way Anova analysis for more than two groups, in the case that the p value results less than 0.05 in the analysis of multi-groups; in order to determine the group which creates the difference, the post-hoc tests Scheffe test, chi-square analysis, cronbach's Alpha reliability coefficient was used for testing consistency for the sample group were used to evaluate the data.