Matematik öğrenme güçlüğü risk grubu olan bir dördüncü sınıf öğrencisi için destek eğitim programı geliştirilmesine yönelik bir eylem araştırması
An action research on developing a support education program for a fourth grade student with risk of dyscalculia
- Tez No: 548229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN NAZLI KOÇBEKER EİD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu araştırmanın amacı; matematik öğrenme güçlüğü risk grubu olan bir dördüncü sınıf öğrencisi için“sayılar öğrenme alanı”na yönelik bir destek eğitim programı geliştirilip uygulanması yoluyla öğrencinin tanı almaksızın akranlarıyla genel eğitim sınıfına dahil edilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması benimsenmiştir. Araştırma, ilkokul dördüncü sınıfa devam eden matematik öğrenme güçlüğü risk grubunda olan tek bir katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde nitel ve nicel veri toplama araçları olarak aile, öğrenci, sınıf öğretmeni ve rehber öğretmen görüşme formları, gözlem notları, öğrenci defterleri, araştırmacı ve öğrenci günlükleri, Destek Eğitim Programı: Öğrenci ve Öğretmen Kitapçıklarındaki gözlem ve performans kayıtları, WISC-R zeka testi, Raven Standart Progresif Matrisler testi, Matematik Başarı Testi, Hesaplama Performans Testi, Öğrenme Güçlüğü Belirti Tarama Listesi, Özgül Öğrenme Güçlüğü Bataryası ve ilgili testler kullanılmıştır. Katılımcı için hazırlanan destek eğitim programı; öğrencinin okulunda bir odada, birebir öğretim şeklinde ve öğrencinin hızına göre haftada üç gün beş saat olarak uygulanmıştır. Uygulama toplam; 12 hafta ve 60 ders saati sürmüştür. Toplanan nicel veriler betimsel istatistiklerle, nitel veriler ise sistematik analitik analiz yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda; matematik öğrenme güçlüğü risk grubu olan öğrenci için destek eğitim programında; öğrenme alanı sayılar, alt öğrenme alanları doğal sayılar, doğal sayılarla dört işlem becerileri, kesirler ve işlemleri, ondalık gösterim ve bu öğrenme alanlarına ait kazanım sayısı 21 olarak belirlenmiş ve uygulanmıştır. Uygulama sonucunda; katılımcının kazanımlarda %82,5 oranında başarı göstererek kendi sınıf düzeyine yaklaştığı ortaya konulmuştur. Araştırmanın öğrenci, öğretmen ve aile açısından doğurgularına göre katılımcıya tanı almadan destek eğitim programı aracılığıyla eğitim alma fırsatı verilmesi gerekliliğine, derse katılımın ve ilginin artmasına, farklı öğretim yöntemlerinin kullanılmasına ve özgüvenin artmasına ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır. Matematik öğrenme güçlüğü risk grubu olan bir öğrenciye yönelik sayılar öğrenme alanında tasarlanan bu destek eğitim programı ilkokul dördüncü sınıf düzeyinde sınıf öğretmenleri tarafından kullanılabilir. Destek eğitim programından etkili bir şekilde faydalanmak ve bu süreci başarıyla sonuçlandırmak için aile, sınıf öğretmeni, rehber öğretmen ve öğrenci gibi tüm paydaşların işbirliği içinde hareket etmesi çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to include a 4th grade student in the risk group of dyscalculia into general education classroom with her peers without being diagnosed through developing and implementing a support education program for“numbers learning field”. In the research, action research was adopted from qualitative research methods. The research was carried out with only one participant who was studying at 4th grade and in the risk group of dyscalculia. During the reserach process qualitative and quantitative data collection instruments such as; family, student, classroom teacher and counselor teacher interview forms, observation notes, student notebooks, researcher's and student's diaries, observation and performance records of the Student and Teacher Booklets in the Support Education Program, Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised Form Intelligence Test (WISC-R), Raven Standard Progressive Matrices Test (RSPM), Mathematics Achievement Test, Number Fact Retrieval Test, Learning Disability Symptom Screening List, Specific Learning Disability Battery and related tests were used. The support education program prepared for the participant; according to the speed of the student and in the form of one-to-one instruction in a room in the participant's school, was applied for five hours three days of the week. The implementation of the support education program lasted 12 weeks and 60 hours totally. While the quantitative data were analyzed with descriptive statistics and the qualitative data were analyzed by systematic analytical analysis approach. In accordance with the results obtained in the research, in the support education program for the student with the risk group of dyscalculia; the numbers of learning areas, sub-learning areas natural numbers, natural numbers and four operation skills, fractions and operations, decimal notation and the number of acquisitions related to these learning areas have been determined and implemented as 21. As a result of the implementation, it was revealed that the participant approached her own class level by showing a success in acquisitions of 82.5% rate. The following results were obtained according to the findings of the research in terms of the student, the teacher and the family: the necessity of giving education opportunity to the participant's through the support education program without being diagnosed, increasing attendance and interest in the lesson, using different teaching methods and finally improving self confidence. This support education program, which was designed in numbers learning field can be used by classroom teachers for 4th grade students in risk group of dyscalculia. In order to benefit from the support education program effectively and complete this process successfully, it is crucial that all shareholders such as family, classroom teacher, counselor teacher, and student should act together in a cooperative manner.