Isparta ili merkez ve ilçe 112 acil servis çalışanlarının çalışma memnuniyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of work satisfaction of İsparta city center and district 112 emergency service employees
- Tez No: 708009
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NESİMİ KİŞİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Isparta İli Merkez ve İlçe 112 Acil Servis Çalışanlarının Çalışma Memnuniyetlerinin Değerlendirilmesi Amaç: Bireylerin çalışma yaşamlarında üretken, mutlu ve başarılı olabilmeleri adına ifa ettikleri işten zevk almaları gerekmektedir. Ne var ki çalışma hayatında meydana gelen sıkıntı ve sorunlar bireylerin tükenmelerine yol açarak yaptıkları çalışmalardan zevk almamalarına ve de gerek özel gerekse iş yaşamlarını da etkilemesine yol açarak bireyleri ciddi bir bunalıma sürükleyebilmektedir. Bu kapsamda Isparta İli Merkez ve İlçe 112 Acil Servis Çalışanlarının memnuniyet seviyelerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2019-2020 yılı içinde Isparta ilinde çalışmakta olan 339 acil servis çalışanıyla gerçekleştirilmiş kesitsel tipte bir çalışmadır. Yapılan bu çalışmada katılımcıların tükenmişlik durumlarını ölçmek için Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve uyku kalitelerini ölçmek için Pitsburg Uyku Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Google form üzerinden anket çalışması yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların cinsiyet değişkenine göre ölçek puanları arasındaki farklılıklar incelendiğinde anket sorularından erkeklerin daha yüksek puan aldıkları görülmüştür. Kadınların ise Maslach Tükenmişlik Ölçeği, duygusal tükenme, kişisel başarı, öznel uyku kalitesi ve uyku latansı puanlarının erkeklerden daha düşük olduğu saptanmıştır. Katılımcıların yaş değişkenine göre ölçek puanları arasındaki farklılıklar incelendiğinde de katılımcıların yaşları büyüdükçe Maslach Tükenmişlik Ölçeğinden daha düşük puanlar aldıkları tespit edilmiştir. Katılımcıların medeni durumları ile ölçek puanları arasındaki farklılıklar incelendiğinde boşanmış kişilerin duyarsızlaşma puanları evli ve bekar kişilerden daha yüksek çıkmıştır. Katılımcıların eşlerinin çalışma durumu ile ölçek puanları arasındaki farklılıklar incelendiğinde de eşleri çalışan kişilerin Maslach Tükenmişlik Ölçeğinden daha yüksek puan aldıkları görülmüştür. Katılımcıların eğitim durumu ile ölçek puanları arasındaki farklılıklar incelendiğinde anket sorularından en yüksek puan ilkokul mezunu ya da sadece okuryazar olan katılımcılar alırken, en düşük puanı ise yüksek lisans mezunu katılımcıların aldığı görülmüştür. Katılımcıların meslekleri ile ölçek puanları arasındaki farklılıklar incelendiğinde Maslach Tükenmişlik Ölçeği, duygusal tükenme, öznel uyku kalitesi, uyku latansı, gündüz işlev bozukluğu, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ve uyku ilacı kullanımı puanlarında en yüksek puanı doktorlar en düşük puanı ise şoförler almıştır. Katılımcıların aylık gelirleri ile ölçek puanları arasındaki farklılıklar incelendiğinde Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve duyarsızlaşma puanlarında En yüksek puanı 6000 TL ve üzeri kazanan katılımcılar alırken, en düşük puanı ise 2000-3000 TL kazanan katılımcılar almıştır. Sonuç: Kadınların erkeklere nazaran daha hassas oldukları anlaşılmaktadır. Benzer şekilde eğitim seviyesi arttıkça aynı durumdaki daha düşük eğitim seviyesindeki kişilere nazaran kişiler daha fazla etkilenmektedir. Bedensel işlerin yanı sıra zihnin de çok yorulduğu meslekler tükenmişlik ve uyku sorunlarında daha çok etkili olabilmektedir. Mesleğin ilk yıllarında olan kişilerin henüz çok yıpranmamış olması dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Work Satisfaction of Isparta City Center and District 112 Emergency Service Employees Aim: Individuals need to enjoy their work in order to be productive, happy and successful in their working life. However, the troubles and problems that occur in working life can lead individuals to a serious depression by causing them to be exhausted, not enjoying their work, and affecting both their private and business lives. In this context, it is aimed to measure the satisfaction levels of Isparta Province Center and District 112 Emergency Service Employees. Materials and Methods: This is a cross-sectional study conducted with 339 emergency service workers working in the province of Isparta in 2019-2020. In this study, Maslach Burnout Scale was used to measure the burnout status of the participants and the Pitsburg Sleep Quality Scale was used to measure their sleep quality. A survey was conducted via Google form. Results: When the differences between the scale scores of the participants according to the gender variable were examined, it was seen that the men got higher scores from the survey questions. It was determined that females had lower Maslach Burnout Scale, emotional exhaustion, personal achievement, subjective sleep quality and sleep latency scores than males. When the differences between the scale scores of the participants according to the age variable were examined, it was determined that the participants got lower scores from the Maslach Burnout Scale as they got older. When the differences between the marital status of the participants and the scale scores were examined, the depersonalization scores of the divorced people were higher than those of the married and single people. When the differences between the working status of the spouses of the participants and the scale scores were examined, it was seen that the people whose spouses were working got higher scores from the Maslach Burnout Scale. When the differences between the educational status of the participants and the scale scores were examined, it was seen that the highest score in the questionnaire questions was obtained by the participants who were primary school graduates or only literate, while the participants with a master's degree received the lowest score. When the differences between the occupations of the participants and the scale scores were examined, the highest score in the Maslach Burnout Scale, emotional exhaustion, subjective sleep quality, sleep latency, daytime dysfunction, Pittsburg Sleep Quality Index, and sleep medication use scores were obtained by doctors and the lowest score was by drivers. When the differences between the monthly income of the participants and the scale scores are examined, the participants who earned the highest score of 6000 TL and above in the Maslach Burnout Scale and depersonalization scores received the lowest score of 2000-3000 TL. Conclusion: It is understood that women are more sensitive than men. Similarly, as the level of education increases, people in the same situation are more affected than those with a lower education level. Occupations where the mind is very tired as well as physical work can be more effective in burnout and sleep problems. It is noteworthy that the people who are in the first years of the profession are not very worn out yet.