Devlet ve özel ilkokul öğrencilerinin demokratik tutumlarının karşılaştırılması
A comparison of democratic attitudes of primary school students and in public anc private schools
- Tez No: 548241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Eğitimde ve demokrasi ilişkisi uzun zamandır süregelen bir tartışma konusudur. Eğitimin demokrasiyi beslemesi, demokrasinin de eğitimden beslenmesi gerektiği düşünüldüğünde değişen düzenler ile birlikte her seferinde girdi ve çıktıların yeniden incelenmesi gerekir. Bu bağlamda ülkemiz devlet ve özel okullarında öğretim programları aracılığıyla kazandırılmak istenen“Demokratik birey olmak”ile ilgili hedefler vardır. Bu çalışmada özel ve devlet okullarında kazandırılmak istenen bu kazanımlar arasında bir fark olup olmadığı araştırılmak istenmiştir. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Demokratik Tutum Ölçeği”ile“Ebeveyn Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ön uygulama 2017-2018 Öğrenim yılında devlet okullarında öğrenim görmekte olan 536 2,3. ve 4.Sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. DTÖ madde havuzu oluşturulurken ilkokul ve ortaokullarda uygulanmış tutum ölçeklerden yararlanılarak 40 maddelik bir maddelik havuz oluşturulmuştur. Oluşturulan madde havuzu 1 ölçme değerlendirme, 3 sınıf öğretmenliği, 2 eğitim programları bölümünde çalışan akademisyen tarafından incelenmiş ve ölçekteki 12 madde öğrencilerin yaşlarına uygun bulunmadığı için çıkarılmıştır. 28 madde olarak yapılan ön uygulama analizler sonrasında 21 madde olarak nihai halini almıştır. Geliştirme sürecinin sonunda ölçek birlikte yaşama, adalet-eşitlik, kurallar, haklar alt faktörlerinden oluşmuştur. Cronbach Alpha değeri 0,77 olarak hesaplanmıştır. Analizler için SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen Demokratik Tutum Ölçeği 848 özel (406) ve devlet (442) ilkokulu öğrencisine uygulanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde bir çalışmadır. Uygulama sonucunda özel okul öğrencilerinin demokratik tutum düzeylerinin ortalaması devlet ilkokulu öğrencilerinin demokratik tutum düzeylerinin ortalamasına göre anlamlı düzeyde farklı bulunmuştur. 185 Ebeveyne ulaştırılarak uygulanan EBF (Ebeveyn Bilgi Formu) sonuçları incelendiğinde öğrencilerin demokratik tutum düzey puanları cinsiyetlerine, ailelerinin gelir düzeyine, anne eğitim düzeyine, baba eğitim düzeyine, ailedeki çocuk sayısına, ebeveynlerin medeni durumuna göre değerlendirilmiş ve anlamlı bir fark bulunamamıştır. Okulların sınıf seviyeleri göz önüne alınarak yapılan karşılaştırmada 3.sınıfların 2 ve 4. sınıflara göre, 2.sınıfların da 4. sınıflara göre demokratik tutumları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda öğrencilerin demokratik tutum düzeyleri ile sosyo ekonomik durumları arasındaki ilişkiyi tespit etmek adına geniş bir örneklem seçilerek derinlemesine araştırmalar yapılması, öğrencilerin demokratik tutum düzeyleri ile sosyo ekonomik durumları arasındaki ilişkiyi tespit etmek adına geniş bir örneklem seçilerek araştırmalar yapılmasının ileride özel ve devlet okullarının yapılandırılması ile ilgili yapılacak çalışmalarda katkı sunacağı düşünülmektedir. Ayrıca, 4. sınıf öğrencilerinin demokratik tutum düzeylerine etki eden sebeplerin derinlemesine araştırılmasının önemli olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between education and democracy is a long-standing debate. Considering that education should feed democracy and democracy should be nurtured by education, the inputs and outputs always need to be re-examined with changing orders. Accordingly, it is aimed to achieve a“Democratic Unity”in teaching programs both in state and private schools of our country. In this study, it was aimed to investigate whether there is a difference between these achievements in private and public schools. The“Scale of Democratic Attitude”and“Parents Information Form”were used as tools for collecting data. In the academic year 2017-2018 preliminary practice 537 was applied to grade 2, 3, and 4 students. Out of 28 preliminary practices analyzed, 21 were finalized. At the end of the development process, the scale consists of co-existence, justice-equality, rules and rights sub-factors. The Cronbach Alpha value is calculated as 0.77. SPSS 22.0 program was used to implement the analysis. The Democratic Attitude Scale developed by the researcher was applied to 848 private (406) and state (442) primary school students. At the end of the application, the average of the democratic attitudes of the private school students was found to be significantly different from the average of the democratic attitudes of the state primary school students. Examining the results of EBF (Parental Information Form), the democratic attitude level scores of the students were evaluated according to their genders, their families' socioeconomic status, mother's education level, father's education level, the number of children in the family and the marital status of the parents, thorugh which no significant difference was found. In the analysis made, taking into account the class levels of the schools, the 3rd grade showed a significant difference compared to the 2nd and 4th grades and the second grade compared to the 4th grade. As a result of the research, it was found out that teachers working together with PDR services (school councilor) plays an important role in promoting a democratic class culture; In conclusion, in order to contribute to the studies on the construction of private and state schools, researches need to select a large sample. Additionally it is important to investigate the reasons influencing the democratic attitude levels of 4th grade students.