Mevkifül-İmâm Mollâ Aliyyü'l-Kârî mine'l-ehâdîsi'l-müşkilefi's-sıfâti'l-haberiyye fî kitabihî Mirkâti'l-Mefâtîh
İmam Molla Ali el-Kârî'nin Mirkatü'l-Mefâtîh kitabı çerçevesinde haberî sıfatlarla iilgili müşkil hadislere yaklaşımı
- Tez No: 548254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJMEDDIN ALLISSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, alimlerin dışındakilerin zahiri manasından kastedilen anlamı anlamakta zorlanacakları Allah'ın sıfatlarıyla alakalı hadis-i şerifleri incelemektedir. Bu içerikteki hadis-i şerifler hadis kitaplarında çokça bulunur. Bu tarz hadisleri tek bir yerde toplamak eski alimlerin uyguladığı bir yöntem değildi. Bununla beraber onlar, Müşebbihe ve Mücessime'nin görüşlerine dayanak olarak kullandıkları bu tarz hadislerin geçtiği yerde onlara cevap verdiler. Bu araştırma, Allah'ın zatıyla alakalı yüce amaçları ile manaları olan, tergib (rağbet ettirme) ve terhib (sakındırma) içeren hadislerin anlamları konusunda ilim ehli hadisçilerin görüşlerini ortaya çıkarıp açıklamaktadır. Çünkü hadisler vahyin ikinci bir türü ve Allah'ın Kur'an ayetlerindeki muradının açıklayıcısıdır. Konunun daha açık ve sınırlı olması için hadis alimlerinden İmam Molla Aliyyu'l-Kârî'nin sözlerine odaklanılmaktadır. Ayrıca yine geniş kapsamlı olmaması için araştırma, en büyük hadis şerhlerinden olan Aliyyu'l-Kârî'nin Mirkâtü'l-Mefâtîh fî Şerh-i Mişkâti'l-Mesâbîh adlı kitabına hasredilmektedir. Çalışmaya İmam Aliyyu'l-Kârî'nin biyografisi ve eserlerinin tanıtımıyla başlanılmaktadır. Devamında kısaca müşkil hadis kavramı, Allah'ın sıfatlarıyla ilgili olan hadisler, bu hadislerin müşkillikleriyle ilgili açıklamalar ve alimlerin bu hadislerle ilgili yorumlamaları ele alınmaktadır. Sonrasında Mirkat adlı kitaptaki Allah'ın sıfatlarıyla alakalı müşkil hadisler bir araya toplanıp incelenmektedir. Ayrıca Aliyyu'l-Kârî'nin onlarla ilgili ve onlardaki müşkilliği gidermeye yönelik açıklamaları dile getirilmektedir. Arkasından onun görüşleri diğer hadis alimlerinin görüşleri ile karşılaştırılıp delillendirmede üstün olan görüş ortaya koyulmaktadır. Öncelikli olarak içerik olarak zahiren Allah'a el, ayak, parmaklar ve yüz gibi uzuvlar nisbet edildiği izlenimi veren hadislerden başlanılmaktadır. Sonrasında zahiren Allah'ın fiilleriyle alakalı zatına layık olmayacak durumlardan bahseden hadisler ele alınmakta ve Allah'ın affetme, gülme, şaşırma, tereddüt etme, bıkma, unutma, gelme, inme gibi sıfatlarla nitelenmesi açıklanmaktadır. Devamında bu zahiri durumlarla alakalı müşkillik Aliyyu'l-Kârî'nin açıklamaları veya diğer hadis alimlerinin açıklamaları ile ortadan kaldırılmaktadır. Son bölüm ise; zahiri mana itibari ile Allah'ın varlığına semada, arşın üzerinde veya yerde bir mekân isnat ettiği zannedilen hadisleri içermektedir. Ayrıca hadislerle ilgili hadisçilerin açıklamalarından sonra akli delillendirmeler yapılmaktadır. Araştırma önemli sonuçların ve tavsiyelerin dile getirilmesi ile bitirilmektedir. Bu sonuçlardan en dikkat çekeni şudur: Hadislerdeki müşkillik kendilerinden değil dinleyenlerdeki kusurlardan kaynaklanmaktadır. Hadis-i şerifler bu dinin sağlam bir dayanağıdır ve onlar doğru olmayan bir şey getirmezler.
Özet (Çeviri)
This thesis has been subjected to research in the noble Hadiths related to the attributes of God Almighty, which is manifest and difficult to understand the meaning of them only on the established in science, and since these honest conversations are reported in the Hadith books and were not the year of the former scientists gathered in one place, but judged the response to them. Land I have seen the duty to close their excuses and extract and disseminate the words of the modern scholars to understand these noble traditions, which hates lofty purposes, high meanings, and attachments related to Jannab al- Bari (Glory be to Him) We know is the second Revelations, which is described to Murad God from the Koran. And to be a more clear and precise subject focused on the words of a world of imams working is Imam Mullah Ali al-Kari, and to prolong the search devoted one of his books is one of the greatest annotations is the keys to explain the lamp lantern. The study began with the definition of the continental Imam and his book and the shape of the ahaadeeth and the hadiths of adjectives and the statement of the face of their problems in general and the doctrines of the scholars in dealing with them in general, and then searched for the hadiths of the characteristics of the problem in Al-Muraqa'a and collected them, and he mentioned the words of Imam Al-Qaradhi after each hadeeth and how to remove it, Then I compared his words with the words of the imams of the modernists, and I have suggested with guide. It was the beginning of the hadiths, which purport to attribute to the Almighty Allaah the hand, the fingers, the face, the leg, the feet, and the right, and then I have dealt with the hadiths concerning the deeds of the Almighty, which makes the appearance of something that is not fitting for Allaah. And get off, and removed the apparent problem through the words of the Imam of the first and then from the words of the investigators of the modernists, a comprehensive statement with the help of God Almighty, and then in the last sections dealt with the conversations that the apparent appearance of the Almighty in a place in heaven, or on the throne, or The And concluded the letter with the most important conclusions and recommendations. The most prominent of these was that the aspect of the problem in these hadeeths stems from a defect in the hearer, not in the hadith. The Hadith is a strong pillar of this true religion, which is not falsehood either from his hands or from behind him.