Değişik doz parasetamol ve E vitamininin sıçan karaciğer, böbrek ve kromozomları üzerine etkileri
The Effects of different doses paracethamol and vitamin E on rat liver, kidney and chromosomes
- Tez No: 54826
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN VEYSİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Değişik doz parasetamol ve E vitamininin karaciğer, böbrek ve kromozomlara etkilerini araştırma gayesiyle yapılan bu çalışmada, ağırlıkları 250 g olan 3 aylık, 42 adet dişi Rattus norvegicus türü sıçan kullanıldı. Sıçanlar 6 gruba ayrıldı. Kontrol grubu olan I. gruba 0.3 mi serum fizyolojik, II. gruba 100 mg/kg E vitamini, III. gruba 57 mg/kg parasetamol, IV. gruba 140 mg/kg parasetamol, V. gruba 57 mg/kg parasetamol + 100 mg/kg E vitamini ve VI. gruba da 140 mg/kg parasetamol + 100 mg/kg E vitamini 7 gün süresince hergün aynı saatte verildi. Parasetamol intraperitoneal (i. p.), E vitamini ise intramüsküler (i. m.) olarak uygulandı. Bu çalışma sonunda IV. grupta, idrar kalsiyum, fosfor, serum kreatinin, ürik asit, enzimlerden serum glutamik oksaloasetik transaminaz (SGOT), serum glutamik piruvik transaminaz(SGPT) ve alkalen fosfataz (ALP) aktivitelerindeki artış istatistiksel olarak önemli bulundu. IV. grupta parasetamolün karaciğer ve böbrekteki zararlı etkileri histolojik olarak belirgindi. Buna karşın parasetamol ve E vitamininin birlikte verildiği VI. grupta özellikle serum enzim aktivitelerindeki azalma, karaciğer ve böbrek dokularındaki iyileşme kontrol grubuna yakındı. Sonuç olarak parasetamolün yüksek dozlarının kullanılmasından sonra oluşan zararlı etkilerini, E vitamininin önemli ölçüde önlediği ve koruyucu etkisinin bulunduğu tespit edildi. Anahtar Kelimeler : Böbrek ve karaciğer histolojisi, E vitamini, Kalsiyum, Kreatinin, Kromatid tipi kırık, Parasetamol, Serum enzimleri
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the effects of different dose paracethamol and vitamin E on liver, kidney and chromosomes were investigated. 42 female rats (Rattus norvegicus) aged 3 month and weighing aproximately 250 g were used. The control group (1st group), Ilnd group, Illrd group, IVth group, Vth group and Vlth group were received 0.3 ml physiologic saline, 100 mg/kg vitamin E, 57 mg/kg paracethamol, 140 mg/kg paracethamol, 57 mg/kg paracethamol + 100 mg/kg vitamin E and 140 mg/kg paracethamol + 100 mg/kg vitamin E for 7 days respectively. Paracethamol was received intraperitoneally (i.p.), vitamin E was received intramuscular (i.m.). At the end of this study, urine calcium, phosphorus, serum creatinine, uric acid, serum glutamic oxalacetic transaminase (SGOT), serum glutamic piruvic transaminase (SGPT) and alcaline phosphatase (ALP) increased significantly at the IVth group. In this group the effects of 140 mg/kg paracethamol on the liver and kidney histology were prominent. On the other hand, Decreasing serum enzymes activities and liver-kidney tissues were similar the wiew of to control in the VI. group. As a result, it was obtained that vitamin E protected on harmful effects of 140 mg/kg paracethamol Key words : Calcium, Chromatid type breakage, Creatinine, Liver and kidney histology, Paracethamol, Serum enzymes, Vitamin E