2131 numaralı Safranbolu Şer'iyye Sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription, summary and evaluation of Safranbolu Court Record, number 2131
- Tez No: 548261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SARIKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 564
Özet
Bu çalışma, 2131 numaralı Safranbolu Şer'iyye Sicili esas alınarak hazırlanmıştır. Sicilde toplam 96 varak bulunmaktadır. Sicilin başında ve sonunda iki yaprak sayfası kapak mahiyetindedir. H.1269-1272 / M.1853-1855 yıllarını kapsayan bu defterde Safranbolu tarihi ile ilgili döneminin ekonomik, kültürel, demografîk ve yaşam biçimleri ile ilgili birçok bilgiye ulaşılmış günümüze ışık tutan bilgiler elde edilmiştir. Tez; içindekiler, giriş, dava özetleri , transkrip ve değerlendirme kısımlarından oluşmaktadır. Şer'iyye sicilinden örnek birkaç sayfaya ekler kısmında yer verilmiştir. Safranbolu'nun tarihçesi ve coğrafî yapısı hakkında kısa bir bilgi verilmiş olup; ikinci kısımda ise genelde hukuk ve özelde Osmanlı hukuk yapısı içerisinde şer'iyye sicilleri ve önemi üzerinde durulmuştur. Bu defter genelde tereke kayıtlarından ihtiva etmektedir. Ancak merkezden gönderilen birkaç emir sureti ile birkaç tane narh kaydı da defterde yer almaktadır. Belgelerde geçen yerleşim alanlarının isimleri, aile hayatı, şehrin demografîk yapısı ve miras paylaşımı ile günlük kullanılan eşyalar tespit edilebildiği kadarıyla ortaya konulmuştur. Tüm bu çalışma sonucunda, Safranbolu'nun dolayısıyla Osmanlı Devleti'nin miras hukuku, aile hayatı, ekonomik uğraşları ile demografîk ve sosyal tarihine ışık tutabilecek belgeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared on the basis of the Safranbolu Court Record, Number 2131. There are 96 court recort in total in the this sicil. Two pages at the beginning and at the end of these foils are covers. The records belong to years 1269-1272 (AH) / 1853-1855 (AD), and it enables to obtain lots of information about history of Safranbolu, together with economic, cultural, demographical features and lifestyles of the related period, providing an insight to modern-day. Thesis consists of contents, introduction, case summaries, transcription and evaluation parts. A few sample parts from the court record are included in the appendices. Brief information about the history and geographical features of Safranbolu is given and in the second part law in general and Court Records in Ottoman Law System and its importance in special are focused on. The court book consists of inheritance records. However, a few enactments and price fixing records are also included. The names of the settlement areas, family life, demographical structure of the city, portion of the inheritance and daily furnishing mentioned in the documents are revealed as far as possible. As a result of this study, documents are tried to be revealed and evaluated, which can enlighten portion of the inheritance, family life, economic occupations, and demographic and social history of Safranbolu, accordingly Ottoman Empire.