Argümantasyon tabanlı biyoloji laboratuvar dersinin fen bilimleri öğretmen adaylarının argümantasyon oluşturma becerilerine, akademik başarılarına ve biyoloji laboratuvar dersine yönelik tutumlarına etkisi
The effects of an argumantation based biology laboratory course on pre-service science teachers'ability to create arguments, academic achievement and attitudes toward biology laboratory course
- Tez No: 548262
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı argümantasyon tabanlı fen öğretim yönteminin kullanıldığı biyoloji laboratuvar uygulamalarının öğretmen adaylarının argümantasyon oluşturma becerilerine, akademik başarılarına ve biyoloji laboratuvar dersine yönelik tutumlarına etkisini araştırmaktır. Çalışmada ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen yöntemi benimsenmiş ve araştırma süreci bu doğrultuda tasarlanmıştır. Çalışmanın örneklemini oluşturan Buca Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalında öğrenim gören 48 öğrenci seçkisiz atama yoluyla deney ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunda geleneksel grup çalışması yöntemi deney grubunda ise ATFÖ yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda deney grubu için Fen Bilgisi Eğitimi ABD okutulan Biyoloji Laboratuvarı I dersinde dönem boyunca yürütülen çalışmada ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 6, 7 ve 8. sınıf Fen Bilimleri dersi kazanımları da dikkate alınarak ders programı ve çalışma yaprakları hazırlanmıştır. Ders programı ve çalışma için uzman görüşleri alındıktan sonra deneme uygulamaları yapılmış ve gerekli düzeltmeler yapılarak kullanıma hazır hale getirilmiştir. Araştırmada kullanılacak ölçme araçları alanyazında var olan ölçeklerden seçilmiştir. Katılımcı grupların argümantasyon becerilerini belirlemek amacıyla Sampson ve Clark, (2006) tarafından geliştirilen Kaya ve diğerleri (2014) tarafından Türkçeye uyarlanan“Argümantasyon Testi”kullanılmıştır. Öğrencilerin laboratuvara yönelik tutumlarını belirlemede Nuhoğlu ve Yalçın (2004) tarafından geliştirilen laboratuvara yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Gruplar arasında kalıcılık farkı ölçümünde kullanılacak akademik başarı testi, Kırıktaş (2013) tarafından geliştirilmiştir. Çalışmanın nitel veri toplama aracı olan görüşme soruları ise araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesi sürecinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcılardan elde edilen veriler normal dağılım göstermediğinden dolayı parametrik olmayan testler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of argumantation based biology laboratory practice on pre-service science teachers' ability to create arguments, academic achievements, and attitudes towards laboratory. In this study, pre-test post-test quasi-experimental research design was used. The study's sample consists of pre-service science teachers enrolled in Dokuz Eylül University Buca Faculty of Education Science Education Department. Sample was divided into experimental and control group with random selection. In control group traditional groupwork method was used and in experimental group argumantation based science learning was used. Within this scope, course program and worksheets were prepared by considering Turkish Ministry of Education's 6,7 and 8th grade objectives. The content were examined by experts and used in a pilot study, then requested changes were made during the semester in Biology Laboratory I course. Data collection tools were chosen from the literature. In order to measure participants' ability to create arguments, Argumentation Test, which developed by Sampson & Clark (2006) was used. In order to measure participants' attitudes towards laboratory a scale developed by Nuhoğlu and Yalçın (2004) was used. In order to measure participiants' academic achievement, Academic Achievement Test developed by Kırıktaş (2013) was used. Open ended questions used as study's qualitative data collection tool were developed by the researcher. Data were analyzed using SPSS 20.0 program. As a result of the analyses, no significant difference was found between pre-test ABT scores of the groups.