Okul sporlarına katılan ve katılmayan ortaokul öğrencilerinin sezinleme zamanının karşılaştırılması
Comparison of the anticipation time of secondary school students who participate and do not participation in school sports
  1. Tez No: 548276
  2. Yazar: SEDA ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL AKTAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı; Okul sporlarına katılan ve katılmayan ortaokul öğrencilerinin sezinleme zamanının cinsiyet, hız, spor deneyimi ve spor yapma durumlarına göre karşılaştırılarak, fark gösterip göstermediğini belirlemektir. Araştırma Bolu ilinde merkez okullarda, okul sporlarına katılan ve katılmayan (voleybol-hentbol-basketbol) ortaokul 5 - 6 - 7 ve 8. sınıf öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmaya Bolu ilinde okul sporlarına katılan ve katılmayan 240 kadın, 241 erkek toplam 481 öğrenciden ölçümler alınmıştır. Veri toplama aracı olarak“ Bassin Anticipation Timer Cihazı”ve“Öğrenci bilgi formu”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde alt problemlerin çözümlenmesinde anlamlı fark olup olmadığı belirlenirken t testi kullanılmış ve aritmetik ortalama değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether or not the secondary school students who participate and do not participate in the school sports have a difference in their anticipation timing according to their gender, speed, sports experience and whether they were participate school sports or not. The research consists of the secondary school students who participate and do not participate school sports (volleyball - handball - basketball) from 5 - 6 - 7 and 8th grade in schools in Bolu. Measurements have been taken from 481 students (240 females and 241 males) who participate and do not participate in school sports in Bolu.“Bassin Anticipation Timer Device”and“Student Information Form”have been used as data collection tool. In the analysis of research data, t test has been used to determine whether there is a significant difference in the analysis of sub-problems and arithmetic mean values have been examined.