Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran akut koroner sendrom öntanılı hastalarda, yeni akut koroner sendrom ve girişim gerektiren koroner darlık varlığını öngörmede nötrofil lenfosit oranı ve ekokardiografik parametrelerin değerlendirilmesi
- Tez No: 548275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERVAN GÖKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Göğüs ağrısı acil servise başvuran hastaların önemli bir kısmının şikâyetidir. AKS olan ve olmayan hastaların acil serviste hızla triyajı ve çeşitli tanısal testlerle birbirinden ayırılması gerekmektedir. Nötrofil lenfosit oranı akut koroner sendrom hastalarında 6 aylık mortaliteyi öngörmede etkilidir ve koroner arter hastalığında bağımsız bir risk faktörü olarak değerlendirilmiştir. Ekokardiyografi taşınabilir, kolay uygulanabilir ve akut koroner sendrom ayırıcı tanısında kullanılabilir. Bu çalışmada acil servise göğüs ağrısı ile başvuran ve akut koroner sendrom öntanısı ile araştırılan hastalarda nötrofil lenfosit oranı ile ekokardiyografik parametrelerin ilişkisi ve bu parametrelerin girişim gerektiren kritik koroner darlığı ön görmedeki yerinin saptanması amaçlandı. Materyal ve Metod: Bu çalışma prospektif olarak planlandı. Acil servise akut koroner sendrom öntanısı ile başvuran ve kardiyolojiye yatış yapılan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların acile ilk başvurusunda tam kan sayımı, kan biyokimyasal parametreleri, ilk başvuruda 4. ve 8. saatte hsTroponin, Ck-mb ölçümleri yapıldı. Acile başvuruda ST elevsyonlu miyokart enfaktüsü tanısı konulanlar acil katater laboratuarına alındı. Toplam 88 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara 48 saat içinde koroner anjiyografi uygulandı ve ekokardiyografi yapıldı. Ekokardiyografide parasternal uzun ve kısa aks, apikal dört boşluk görüntülemede ölçümleri yapıldı. Anjiyografide %70 üzeri kritik koroner darlık olarak kabul edildi. ancak öntanıda akut koroner sendrom düşünülmeyen hastalara çalışma amaçlı koroner girişim yapılması uygun olmadığından AKS düşünülerek anjiografi yapılan ancak anjiografide kritik koroner darlığı olmayan hastalar kontrol grubu olarak kabul edildi. Sonuç: Ekokardiyografi akut koroner sendrom tanısında yardımcı bir tetkikdir. İlk başvuruda iki noktadan yapılan ekokardiyografi değerlendirme yeterli değildir, ayrıca bu ekokardiyografik parametrelerle nötrofil lenfosit oranı arasında ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Object: Chest pain is a complaint of the majority of patients presenting in the emergency department. Most of those firstly has presented in the emergency department. Patients who has AKS or not, have to be seperated quickly with triage and various diagnostic tests. Neutrophile lymphocyte ratio is effective at foreseeing six-month-mortality in acute coronary syndrome and it is evaluated as an independent risk factor in coronary artery disease. Echocardiography is portable, easy to apply and it can be used in determinant diagnosis of acute coronary syndrome. In that work, it has been aimed to determine the relation between neutrophile lymphocyte ratio and echocardiographic parameters and the position of prediagnosis of critical coronary stenosis requiring interference on the patients presenting with chest pain and prediagnosis of acute coronary syndrome in the emergency department. Materials and method: That work has been planned prospectively. The patients presenting with acute coronary syndrome diagnosis and those who were hospitalized in cardiology has been accepted to the emergency department. In the first presenting of the patients to the emergency department, entire blood count, blood biochemical parameters, hstroponin at 4th and 8th hour, Ck-mb measurement were done. In presenting to the emergency department, those, diagnosed with elevated myocardium infarct, were taken to the emergency catheter laboratory. Totally 88 patients were included in the work. All of the patients were applied angiography and echocardiography. Parasternal short and long aks in echocardiography, in apical four vacancy monitor measurement were done. In angiography it was accepted as over 70% coronary stenosis. Nevertheless, the patients who were applied angiography considering AKS but who did not have critical coronary stenosis were accepted as the control group; coronary interference is not suitable to work on those who were not considered acute coronary syndrome in prediagnosis. Result: Echocardiography is an assisstive examinatorial in diagnosis of acute coronary syndrome. In the first application echocardiography evaluation done in two points is not sufficient. Furthermore, the relation between these echocardiographic parameters and neutrophile lymphocyte ratio has not been determined.