Günlük yaşamda farklılıkları ötekileştirme üzerine sosyolojik bir araştırma
A sociological research on othering differences in daily life
- Tez No: 548311
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ÖZENSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Farklılık insan yaşamının mutlak bir gerçekliğidir. Her birey belli genetik kodlarla dünyaya gelir ve içinde yaşadığı çevre ile etkileşimi sonucunda kültürel kodlar edinerek bireysel ve kolektif kimliklere sahip olur. Kimlik, farklılık ve benzerlik üzerinden inşa edilir. Sahip olduğumuz benzerlik ve farklılık çoğu zaman günlük yaşamda bizi bazı insanlara ya da gruplara yakınlaştırır veya uzaklaştırır. Uzağımızda konumladığımız kişi ve gruplara karşı olumsuz yüklemeler yaparak onları değersizleştirerek ötekileştiririz. Bunun sonucunda farklılıklarla bir arada ve barış içerisinde yaşama kültürünün olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz.“Günlük Yaşamda Farklılıkları Ötekileştirme Üzerine Sosyolojik Bir Araştırma”başlıklı bu çalışma, Konya ilinde bulunan Selçuk Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde eğitim alan 1075 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Geleceğin umudu gençlerin günlük yaşamda farklılıklara karşı ötekileştirici davranışları, etnik köken, yaşam tarzı, cinsiyet algısı ve din faktörü üzerinden betimlenerek, gençliğin farklılıklarla birlikte yaşama kültürüne bakış açıları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, gençlerin cinsiyet algısı ve etnik köken/ birlikte yaşam faktörleri altında toplanan ifadelere katılım oranlarının yaşam tarzı ve din faktörleri altında toplanan ifadelere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Gençlerin din ve yaşam tarzı faktörü altındaki ifadelere katılımlarının hetorojen bir dağılım özelliği taşıdığı, yerleşim yeri, bölge, ekonomik durum, mezun olunan lise türü ve cinsiyete göre çeşitli farklılıklar sergilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Difference is an absolute reality of human life. Every individual is born with certain genetic codes and, through interaction with the environment in which he lives, obtains cultural codes and has individual and collective identities. Identity is built on difference and similarity. The similarity and difference that we have often bring us closer or remove some people or groups in everyday life. By making negative uploads to the people and groups that we have located in our distance, we otherize them by devaluing. As a result, we can say that the culture of living together with differences and living in peace is affected negatively. This study, entitled 'A Sociological Research on Differences in Everyday Life", was conducted on 1075 students from Selçuk University and Necmettin Erbakan University in Konya. Marginalized behaviors of the young hope of future against differences in everyday life are aimed to present by describing ethnicity, lifestyle, gender perception and religion factor and viewpoints of youth living together with differences. As a result of the study, it has been determined that the rates of participation in expressions collected under the gender perception and ethnicity / coexistence factors of young people were higher than those collected under the lifestyle and religion factors. It was found that the participation of young people in the expressions of religion and lifestyle factor had a heterogeneous distribution characteristic, and showed various differences according to the place of residence, region, economic situation, graduated high school type and gender.