Otoriter kimlik yapısının flört şiddeti üzerine etkisi: Çukurova Üniversitesi Adana örneği
Investigation of the effect of authorite personality on fluority violence in Çukurova University medical faculty students
  1. Tez No: 548312
  2. Yazar: JALE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH SEYDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Şiddet, otorite ve baskı uygulayarak bireylerin fiziksel veya psikolojik açıdan olumsuz sonuçlar yaşamasına neden olan bireysel veya toplu hareketlerin bütünüdür. Toplumda bazı bireylerin şiddet uygulama, bazı bireylerin ise maruz kalınan şiddeti kanıksama-kabullenme eğilimi diğerlerinden fark göstermektedir. Bu farkı yaratan etkenlerden birinin otoriteye eğilimli-yetkeci kişilik ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Yetkeci-otoriteye eğilimli birey; kapsadığı grubu bir adım önde tutan, bu gruba mensup olmayanlara olumsuz düşünceler ve duygular barındıran anlayışsız kişilik olarak açıklanmaktadır. Söz konusu grubun bireyleri kendisinden üstün gördüğü bireylere karşı kesin itaat gösterme eğilimindedir. Şiddet türlerinden biri olarak tanımlanan ve son dönemlerde yaygınlaşan flört şiddeti, flört ilişkinin başlaması ile birlikte bireylerden birinin karşı tarafa bedensel, cinsel, ve psikolojik olarak istismar etmesi ve sosyal yaşamdan kısıtlaması şeklinde tanımlanmaktadır. Otoriter birey flört ilişki sürecinde partnerine uyguladığı şiddet aracılığıyla egemenlik kurmaya, kontrol etmeye ve gücünü göstermeye yönelik tutum ve davranışlar sergileyebilmektedir. Bu araştırmanın amacı otoriter kişilik yapısının flört şiddeti üzerine etkisini incelemek ve bu ilişkiyi etkileyebilen faktörleri ortaya çıkarabilmektir. Araştırma, ilişkisel tasarımda tanımlayıcı kesitsel bir araştırmadır. Çalışmanın evrenini Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi ilk 2 sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini 2017-2018 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Tıp Fakültesinde eğitim alan 1 ve 2 sınıf öğrencisi toplam 251 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Flört şiddeti türlerine maruz kalma durumunda geliştireceği davranış, bu şiddet türlerine maruz kalma durumunu ve flört ilişkilerine karşı tutumlarını belirlemek amacıyla ilgili literatür ışığında sorular ve ifadeler hazırlanmıştır. Öğrencilerin otoriter-yetkeci kişilik seviyesini ölçmek amacıyla Sağ Kanat Yetkeciliği (SKYÖ) ve şiddet eğilimini tespit edebilmek için Şiddet Eğilim Ölçeği (ŞEÖ) ve Flört Tutum Envanteri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, öğrencilerin literatürde şiddet olarak tanımlanan yaşantıları-durumları flört şiddeti olarak yorumlamadığını, farkındalığın olmadığına işaret etmektedir. T-SKY puanı arttıkça flörte karşı negatif tutum puanı artmaktadır. (aralarında pozitif yönde yüksek düzeyde korelasyon saptanmıştır; r=0,71). Şiddet-tacize maruz kaldığını beyan eden bireylerde Düşük SKY, Yüksek SKY, Toplam SKY ve Flört Tutum puanları maruz kalmayanlara göre daha yüksektir ve aralarındaki fark anlamlı bulunmuştur. Şiddet Eğilimi Ölçek puanı da daha yüksek olmasına karşılık gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Toplam SKY puanı ile romantik ilişki-flört grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır (p=0,003). En yüksek T-SKY puanının hiç romantik ilişki-flörtü olmayan grupta olduğu görülmektedir. Toplam SKY, ŞE ve flört tutum puanları kadınlarda erkeklerden daha düşük olduğu görülmektedir. Şiddete eğilim puanı ile cinsiyet grupları (erkek-kadın) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır (p=0,011).Elde edilen sonuçlar, şiddete maruz kalan bireylerin yetkeci kişilik puanlarının yüksek olduğuna, öğrencilerin literatürde şiddet olarak tanımlanan yaşantıları-durumları flört şiddeti olarak yorumlamadığını, farkındalığının olmadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Violence, the intentional use of power, force or authority against oneself, another person or against a group or community that either results in injury or psychological harm. Some individuals in society have tendencies such as violence but in the other hand, some others accept the violence against them. One of the factors that make this difference between tendencies is thought to be prone to using authority. Individuals prone to use authority are defined as the insensitive person who keeps their society one step ahead and includes negative thoughts and sense to the non-members of this society. The group in question are tend to be strictly obeyed against the individuals who deems superior to them. One of the types of violence, which has widespread in recent years, the violence between dating couples which is the application of physical, emotional, sexual and verbal violence. The authoritarian individual may try to control over their partner with the violence applied during flirting relationship. The aim of this study is to investigate the effect of authoritarian personality structure on flirting violence. This research is a descriptive cross-sectional study in relational design. The research consists of Çukurova University Medical Faculty first and second year students. The sample of the study consisted of 251 students in the first and second year of medical education in the spring semester of 2017-2018 academic year. The Personal Information Form as a data collection tool was prepared with questions and expressions in the light of literature in order to indicate the behavior that will be developed in case of exposure to the types of flirting violence and their attitudes towards relationships. Violence Tendency Scale and Flirting Attitude Inventory were used to determine the Right Wing Authoritarianism(RWA) and violent tendency of students. The events were mostly defined as emotional violence.The higher the RWA score, the higher the negative attitude towards the flirtation.(A positive correlation was found between them; r=0,71) Lower RWA, higher RWA, total RWA and Flirting Attitude Scores are higher in individuals who reported being exposed to violence than those who did not. Although the Violence Tendency Scale score was higher, there was no statistically significant difference between the groups. There is a statistically significant difference between total RWA score and romantic relationship-flirting groups. (p=0,003).The highest total RWA score was observed in the group who had no romantic relationship before.Total RWA, violent tendency score and flirtation attitude scores were lower in females than males.There is a statistically significant difference between the tendency to violence and gender groups.(p=0,011). The results show that the individuals who are exposed to violence have high authoritarian personality scores and that students do not have any awareness of the events described as violence in literature as flirtation violence.