Akaryakıt istasyonlarında akaryakıt ürünleri stok denetimi ve firelerin değerlendirilmesi
Stock auditing, stock control in the fuel stations and wastage
- Tez No: 548319
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çalışmada akaryakıt istasyonlarında satışı yapılan ürünlerden benzin, motorin ve LPG'nin stok denetimi, firelerin incelemesi, akaryakıt teslim sıcaklığından kaynaklanan ölçüm farkları, bu farklardan kaynaklanan kayıp ve kazançların önlenmesi konusu incelenmiştir. Çalışmada akaryakıt ürünleri ile manuel ve laboratuvar ortamında deneyler yapılmıştır. Akaryakıt istasyonlarında yerinde gözlem ve denetim çalışmaları yapılmıştır. Uluslararası bilimsel ve akademik kaynaklardan yararlanılmıştır. Çalışmada benzin, motorin, LPG tanımı ve kimyasal özellikleri incelenmiş olup sıcaklık hacim ilişkisi, sıcaklık, basınç ve hacim arasındaki ilişkiyi açıklayan kimya yasaları kısaca açıklanmıştır. Fire kavramı, ticari mal alım satımında ve üretimde fire çeşitleri, üretim kayıpları ve aralarındaki farklar açıklanmıştır. Akaryakıt sektöründe fire, kesafet, yoğunlaşma kavramlarının tanımı yapılmış ve firelerle ilgili düzeltme kayıtları incelenmiştir. Çalışmada akaryakıt ürünlerinin alıcıya teslim sıcaklığından kaynaklanan kayıp ve kazançların tespiti çalışmaları yapılmıştır. Teslim sıcaklığını etkileyen faktörler, ortam sıcaklığı ve yeraltı toprak sıcaklığının yeraltı tank sıcaklıklarına etkisi incelenmiştir. Teslim sıcaklığından kaynaklanan kayıp ve kazançların önlenmesinde uygulanan yöntemler ele alınmış, ATC (automatic temperature compensation-otomatik sıcaklık dengeleme) cihazı ve raporları Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde yerinde incelenmiştir. Türkiye'de akaryakıt teslim sıcaklığının, ortam sıcaklıkları ve yeraltı tank sıcaklıkları etkisi nedeniyle uluslararası referans teslim sıcaklık değeri olan 15 derece ortalamanın üzerinde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak akaryakıt istasyon işletmecilerinin ve akaryakıt alıcılarının teslim sıcaklığından kaynaklanan kayıplarının önlenmesi için benzin ve motorin pompalarına ısı dengeleyicilerinin takılması gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study of products that are being sold at fuel stations for gasoline, diesel and LPG inventory control, mining waste, fuel delivery caused by differences in the measurement of temperature, these differences arising in profit and loss examined the topic of prevention. Fuel oil products in a laboratory environment and experiments conducted in the study manual. Site observations and reviewed the audit work at fuel stations. International scientific and benefited from the academic resources. In the study, gasoline, diesel, LPG and chemical properties were examined and the definition of the temperature-Volume Relationship of temperature, pressure and volume that describes the relationship between the laws of Chemistry are briefly described. Concept of wastage, types of waste in production and commodity trading, production losses, and the differences between them are described. Wastage in the fuel sector, density, condensation of the definition of the concepts of the records is made and the fix for the wastes examined. In the study of the fuel delivered to the purchaser on the detection of the temperature resulting from profit-and-loss studies reviewed. Factors that affect the delivery temperature, ambient temperature and subsurface temperatures was investigated the effect of soil temperature underground tank. Profit and loss arising from the delivery temperature used in the Prevention of the methods which are discussed, ATC (automatic temperature compensation automatic temperature compensation) and reports the device has been investigated in countries such as Belgium and the Netherlands. In Turkey, the fuel delivery temperature, ambient temperatures and temperatures of the underground tank have occurred because of the influence of international delivery, it was determined that the reference temperature 15 degrees above average. As a result, fuel station operators and fuel delivery caused by the temperature of the recipient for the Prevention of loss of gasoline and diesel fuel pumps, heat stabilisers should be fitted that were assessed.