Akaryakıt istasyonlarında çevre kirliliğinin önlenmesi ve sebep olabileceği sonuçlara ilişkin sağlık emniyet çevre tedbirleri
Preventing of enviromental pollution in fuel stations and health safety enviromental measures regarding its consequences
  1. Tez No: 572336
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Enerji, dünya genelinde yaşamın sürdürülebilmesi ve üretim mekanizmalarının çalışabilmesi için en önemli ihtiyaçlar arasındadır. Akaryakıt ürünleri, taşıma, elektrik üretimi ya da çeşitli makinelerin kullanımı için gereken enerjiyi sağlamaktadır. Bu sebeple kullanım alanı da satış alanı da oldukça geniştir. Bunların satışının yapıldığı akaryakıt istasyonları hem çevreye hem çalışanlara hem de müşterilere tehlike meydana getirebilecek alanlardır. Çünkü akaryakıt ve bununla ilişkili ürünler, gerekli önlemler alınmadığı takdirde uçucu, parlayıcı ve patlayıcı olabilmektedir. Akaryakıt istasyonlarında alınan tedbirler akaryakıtın türü, içinde bulunduğu kabın hacmi, ortam ısısı, rüzgâr ve depo genişlik ve doluluk oranları patlamaların oluşması ve boyutları açısından önemlidir. Akaryakıt istasyonlarında satılan ürünlerinin tamamının yanma ve patlama özelliğinin olması sebebiyle alınan iş güvenliği önlemleri insan sağlığı için belirleyici roller oynamaktadır. Akaryakıt istasyonlarındaki ürünlerin kendilerine özgü risk ve tehlikeler barındırması da alınan iş güvenliği önlemlerinin önemi kapsamında değerlendirilmektedir. Bu çalışmada akaryakıt istasyonlarının çevre için yaratabileceği olumsuz durumlar karşısında emniyet tedbirleri araştırılmıştır. Ayrıca akaryakıt istasyonlarında depolanan maddenin miktarı, hava ve ortam sıcaklığı, depo alanının mevzuata uygunluğu ve rutin kontroller hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmada alan yazın taraması ve ALOHA programı uygulaması kullanılmıştır. Program kapsamında farklı tehlikeli maddeler ve bunların depolama alanlarının hangi durumlarda tehlikeli olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important requirements for sustaining life and working of production mechanisms all over the world. Fuel products provide the energy required for transport, electricity generation or the use of various machines. Therefore, the usage area and sales area are quite wide. The fuel stations where these are sold, are areas that may pose a danger to both the environment, employees and customers. Because fuel and related products can be volatile, flammable and explosive unless necessary precautions are taken. The type of fuel, the volume of the container in which it is located, ambient temperature, wind and storage width and occupancy rates are important for the formation and size of the explosions. Because all of the products sold in fuel stations are burning and explosive, occupational safety measures play a decisive role for human health. The risks and dangers of the products at the fuel stations are also considered within the scope of the importance of occupational safety measures. In this study, which safety measures can be taken in case of negative situations that fuel stations can create for the environment are investigated. In addition, information was given about the amount of material stored in fuel stations, air and ambient temperature, compliance of the storage area with the legislation and routine controls. In order to realize this aim, literature review and ALOHA program were applied. Under the program, different hazardous substances and their storage areas have been determined in which situations they may be dangerous.