E-okul sisteminin ortaokul öğretmenleri tarafından değerlendirilmesi
Assessment of e-school system by secondary school teachers
- Tez No: 548321
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KÜÇÜKSAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın amacı, e-okul uygulamalarının değerlendirilmesine yönelik ortaokullardaki öğretmenlerin algılarını belirlemektir. Anket çalışmasındaki ölçek ve değişkenler ile öğretmenlerin e-okul sistemi ile ilgili algıları test edilmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul ili Üsküdar İlçesinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında devlet ortaokulu ve imam-hatip ortaokulunda görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ili Üsküdar ilçesinde bulunan okullarda görev yapan basit tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilen 235 branş öğretmenini kapsamaktadır. Veri toplama aracı anketin devlet okullarından görev yapan branş öğretmenlerine uygulanabilmesi için ilgili yerlerden resmi izin alınmıştır. Ölçme aracıyla toplanan veriler, SPSS 22 programında çözümlenmiştir. Yapılan araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir: Katılımcıların görüşünün kurum işlemleri ve öğrenci işlemleri için“Yeterli”, hızlı not girişi işlemi için“Tamamen Yeterli”olduğu görülmüştür. Katılımcıların alt faktörleri incelendiğinde cinsiyet, öğrenim durumu, mesleki kıdem, branş ve e-okula bağlandıkları mekân itibari anlamlı düzeyde bir farkın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to evaluate the perceptions of teachers while practicing e-school applications in secondary schools. Perception of teachers about e- school system are tested with a Scale and variables in the survey study. The participants of this survey are consist of the teachers on duty in public secondary school and imam hatip secondary school in Istanbul , Uskudar district in 2018-2019 education year. The sample of the research is applied to 235 branch teachers chosen by simple random sampling method, working in province of İstanbul,Üsküdar district. All necessary authorizations are granted by the authorities which are required by law. Collected data by the survey is resolved in SPSS 22 program. The results obtained from the research are : According to participants , it is“suffucient”for the“ students affairs operations”and“institution affairs operations ”, it is“ more than sufficent”for fast note entering operations. No meaningful difference is founded in search of applicants' genre,education level,branch and location for connecting to e-school.