Italo Calvino'nun görme kuramları üzerine sorgulamaları: Palomar
Italo Calvino's questionings on the theories of seeing: Palomar
  1. Tez No: 548328
  2. Yazar: BİRTAN TUTKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı, yirminci yüzyıl İtalyan edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Italo Calvino'nun Palomar adlı metninin görme kuramlarıyla olan ilişkisinin incelenmesidir. Bu yüzden ilk olarak, görme kuramları üzerine düşüncelerini ifade eden, farklı çağlarda yaşamış olan ve farklı alanlardan gelen birçok önemli ismin görüşlerine yer verilerek görmenin tarihçesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmada görmeyi etkileyen zihin-beden düalizmi ve duyuların göz ardı edilmesi gibi faktörler de incelenmiş ve bunlar, çalışmanın ikinci bölümünde Calvino'nun, birçok farklı kuramsal ve kurmaca metninde bu konular üzerine ifade ettiği düşünceleriyle karşılaştırılarak yazarın hayatı boyunca görme kuramlarına olan ilgisi ve bu ilginin yazarın edebî tarzına olan etkileri aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise tüm bu bilgiler ışığında Palomar adlı metnin görme kuramlarıyla olan ilişkisi ve yazarın bu kuramlara olan ilgisinin metne nasıl etki ettiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, is to analyze the relationship between the theories of seeing and the text entitled Palomar of Italo Calvino, one of the most important authors of twentieth century Italian literature. For this reason, first of all, it is tried to establish the history of seeing by showing the ideas of many important figures from different eras and disciplines. In this three chaptered study, the important factors that effect seeing such as the mind-body dualism and the negligence of the senses are analyzed and by comparing these factors with Calvino's thoughts on them that he expressed in his many different theoretical and fictitious texts, it is tried to enlighten the author's lifelong interest in the theories of seeing and the effect of this interest to his literary style. In the final chapter of the study, the relationship between Palomar and the theories of seeing and how Calvino's interest in these theories effected the text are analyzed under the light of the informations provided by previous chapters.