Türk - İslam geleneği siyasetnamelerinde mukayeseli bürokrasi anlayışı
On the books of politics of Turkish - İslamic tradition comparative bureaucracy
  1. Tez No: 548341
  2. Yazar: YAVUZ SELİM YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR-DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çalışmanın amacı, Türk-İslam medeniyetinin kültürel mirası olan altı siyasetnamede hâkim bulunan bürokrasi anlayışlarının kıyaslanmasıdır. Bu doğrultuda seçilen eserler, çağlarının nidaları olan özellikleriyle, tarihsel süreçte kronolojik bir bütünlük arz etmektedir. Öncelikle konu ile ilgili kavramsal çerçevenin sunulduğu çalışmada, bürokrasi olgusu temel alınarak eserlerin özetleri çıkarılmış ve nihaî olarak elde edilen bilgiler bürokrasi anlayışı bakış açısıyla mukayese edilmiştir. Analizler sonucunda siyasetnamelerde; bürokrasi anlayışına ilişkin birçok ortak paydanın bulunduğu tespit edilirken, bazı hususlarda ise anlayış farklılıklarının ortaya çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the bureaucracy understandings that available on the six books of politics that are the cultural heritage of Turkish-Islamic civilization. In this direction selected books, with the characteristics of the voices of own ages, create an integrity chronologically in the historical process. In the study; firstly, serviced conceptual framework about the subject, the summaries of the books have been made on the basis of the bureaucracy phenomenon and the finally obtained knowledge has been compared with the viewpoint of bureaucracy understanding. As a result of analysis; on the books of politics, it has been made firm that there are many common denominator related bureaucracy understanding, on the other hand it has been shown that occur differences of understanding in some matters.