Örgütsel bağlılık üzerinde örgütsel güven ve örgütsel iletişimin etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study to determine the effect of organizational trust and organizational communication on organizational commitment
  1. Tez No: 548340
  2. Yazar: PELİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel bağlılık üzerinde örgütsel güven ve örgütsel iletişimin etkisinin belirlenmesini sağlamaktır. Araştırma, internet sektöründe faaliyette bulunan Docplanner Teknoloji A.Ş.'nin Türkiye ofisi olan Doktortakvimi.com çalışanları üzerinde yapılmıştır. Bu amaçla, örgütsel bağlılık üzerinde örgütsel güven ve örgütsel iletişimin etkisini belirlemek adına bir model önerilmiş ve bu model regresyon analizi ile test edilmiştir. İstanbul'da faaliyet gösteren Doktortakvimi.com'da bulunan çalışanlar, araştırmanın ana kütlesini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgiler Formu, Örgütsel Bağlılık Ölçeği, Örgütsel Güven Ölçeği ve Örgütsel İletişim Ölçeği kullanılmıştır. Örneklem grubuna gönüllülük esasına dayalı olarak 52 anket dağıtılmış, 52 adet tam doldurulmuş anket elde edilmiştir. Elde edilen veriler Microsoft Office Excel 2013 ile tablolaştırılmış ve SPSS 25.0 yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde, Cronbach Alpha Güvenilirlik Analizi, Faktör Analizi, Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler sonucunda, örgütsel güven ile duygusal bağlılık ve normatif bağlılık arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki tespit edilirken, devam bağlılığı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Örgütsel iletişim ile duygusal bağlılık, normatif bağlılık ve devamlılık bağlılığı arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucu, örgütsel güven ve örgütsel iletişimin örgütsel bağlılık üzerinde pozitif bir etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Örgütsel bağlılığın %31,4'lük bir kısmının örgütsel güven ve örgütsel iletişim tarafından açıklandığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of organizational trust and organizational communication on organizational commitment. The study was conducted on Doktortakvimi.com employees which is the Turkey office of the Docplanner Technology Inc. operating in the internet sector. For this purpose, a model was proposed to determine the effect of organizational trust and organizational communication on organizational commitment and this model was tested by regression analysis. The employees of Doktortakvimi.com operating in Istanbul, constitute the main mass of the study. In the study, the survey/questionnaire method was used as the data collection technique. Personal Information Form, Organizational Commitment Scale, Organizational Trust Scale and Organizational Communication Scale were used for data collection. 52 questionnaires/surveys were distributed to the sample group based on voluntariness and 52 fully completed questionnaires/surveys were obtained. The data obtained were tabulated with Microsoft Office Excel 2013 and analyzed with SPSS 25.0 software. Cronbach Alpha Reliability Analysis, Factor Analysis, Correlation Analysis and Regression Analysis were used to analyze the data obtained from the study. As a result of the data obtained from the study, a positive and significant relationship was found between organizational trust and emotional commitment and normative commitment, while there was no relationship between continuance commitment. A positive, significant relationship was found between organizational communication and emotional commitment, normative commitment and continuance commitment. As a result of the analyzes, it has been shown that organizational trust and organizational communication have a positive effect on organizational commitment. It has been revealed that 31.4% part of the organizational commitment is explained by organizational trust and organizational communication.