Nazal polipoziste ORMDL3 (orosomucoid like 3) gen ekspresyon düzeylerinin ve genetik polimorfizmlerin araştırılması
- Tez No: 548343
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KIZIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Nazal polipozis, nazal kavite ve paranazal sinüs mukozasının kronik inflamasyonu sonucunda gelişen, çoğunlukla lateral nazal duvardan kaynaklanan benign mukozal çıkıntılarla karakterize bir hastalıktır. Toplumdaki nazal polip prevalansı %1-4 arasında değişmektedir. Nazal polipozis; sık görülen, günümüzde hem medikal hem cerrahi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan ve tedavisi sırasında güçlüklerle karşılaşılan, sıklıkla nükslerin görüldüğü ve sosyal yaşamı etkileyen bir hastalıktır. Etiyolojisi multifaktöriyeldir, hastalığın ortaya çıkışında çevresel ve genetik faktörler rol oynamaktadır. Bu çalışmada; etyopatogenezi net olarak aydınlatılamamış olan nazal polipozisin genetik altyapısı ve astımla olan güçlü ilişkisi göz önünde bulundurularak, astım gelişmesinde rolü kanıtlanmış olan ORMDL3 geni nazal polipoziste incelenmiştir. Bu amaçla; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları polikliniğine başvuran 25 nazal polipozisli hasta ve 29 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Alınan nazal polip ve alt konka örneklerinde ORMDL3 genine ait tek gen nükleotid polimorfizmleri, ORMDL3 mRNA ekspresyon düzeyleri incelenmiş ve immünhistokimyasal yöntemle ORMDL3 protein tayini yapılmıştır. RS8076131, RS12603332, RS17608925, RS3169572 ve RS17608925 DNA sekanslarında genotipleme yapılmış, iki grup karşılaştırıldığında RS8076131, RS12603332, RS17608925 ve RS3169572 bölgelerinde anlamlı sayılabilecek nükleotid değişimi saptanmamıştır. Sadece RS17608925 bölgesinde görülen TTCT (T:timin; C:sitozin) değişiminin anlamlı olarak kabul edilebileceği düşünülmüştür. (p=0,05) ORMDL3 mRNA ekspresyon seviyeleri açısından, polip örnekleri ile aynı gruptan alınan alt konka örnekleri ve kontrol grubundan alınan alınan konka örnekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis is a chronic inflammatory disease of the nasal cavity and the paranasal sinuses, mostly originated from the lateral nasal wall and characterized with benign mucosal protrusions. In the general population the overall prevalence rate of nasal polyposis ranges from 1-4%. It is a chronic disease which is frequently seen in the population, both medical and surgical methods are used for its treatment, recurrence is often seen and it has a socially negative impact on patients. Nasal polyposis is a complex multifactorial disease; associated with several environmental, genetic and inflammatory factors, but the cellular and molecular mechanisms that contribute to the pathogenesis are not fully understood. In this study ORMDL3 gene, which is strongly associated with the development of asthma, was investigated for its possible role in nasal polyposis considering its strong relations with asthma and its genetic background. For this purpose, 25 patients with nasal polyposis admitted to Gazi University Ear Nose and Throat Department and 29 healthy controls were included in this study. Nasal polyp tissue samples and turbinate samples from the both groups were assessed for ORMDL3 gene variants, mRNA and protein expression levels. Five selected single nucleotid gene polymorphisms (SNPs) (RS8076131, RS12603332, RS17608925, RS3169572 and RS17608925) were genotyped and the single locus analysis showed only a borderline association between RS17608925 variant and nasal polyposis. (p=0,05) The difference of mRNA expression levels between the nasal polyp samples and the turbinate samples was statistically significant.