Fen bilgisi ve sınıf öğretmeni adaylarının sürdürülebilir çevreye yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of attitudes towards the sustainable environment of science and classroom candidate teachers
  1. Tez No: 548345
  2. Yazar: HİCRET ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BENZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma Fen Bilgi ve Sınıf Öğretmenliği bölümlerinde okuyan öğretmen adaylarının sürdürülebilir çevreye yönelik tutumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2017-2018 Eğitim- Öğretim döneminde Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde eğitim görmekte olan 342 Fen Bilgisi ve 324 Sınıf Öğretmeni adayıyla yürütülmüştür. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin elde edilmesinde kişisel bilgi formu ve Yıldız (2011) tarafından geliştirilen“Sürdürülebilir Çevre Tutum Ölçeği”ile“Sürdürülebilir Çevreye Yönelik Açık Uçlu Sorular”kullanılmıştır. Verilerin analizi“The Statistical Package for the Social Sciences”(SPSS) Statistics Ver.22 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Fen Bilgisi ve Sınıf Öğretmeni adaylarının sürdürülebilir çevreye yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olduğu fen bilgisi öğretmenliği bölümünde okuyan öğretmen adayları lehine anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca cinsiyet bakımından kız öğrenciler lehine anlamlı fark olduğu, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, yaşanılan yer, ailenin gelir durumu ve mezun olunan lise türü gibi bazı demografik özelliklere göre öğretmen adaylarının sürdürülebilir çevreye yönelik tutumları arasında anlamlı fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bölümlerin sınıf düzeyleri arasında fark olup olmadığı incelendiğinde Fen Bilgisi Öğretmenliğinde okuyan öğretmen adaylarının sınıf düzeyleri arasında anlamlı fark olmadığı, Sınıf Öğretmenliği bölümünde okuyan öğretmen adaylarından birinci sınıflar ile ikinci sınıflar arasında ve ikinci sınıflar ile dördüncü sınıflar arasında fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has done in order to examine their attitudes towards the sustainable environment who are candidate teachers studying science and classroom teaching departments. The research has done with 342 science and 324 classroom candidate teachers who are studying at Education Faculty, Gazi University, in 2017-2018 education period. Screening model has used in the research. Personal information form and“Attitude Scale for Sustainable Environment”developed by Yıldız (2011) with“Open Ended Questions for Sustainable Environment”have used in gathering datas. Data analysis has made with“The Statistical Package fort the Social Sciences (SPSS 22)”software. According to datas that gathered in the research, attitudes towards the sustainable environment are in high level within science and classroom candidate teachers, but it has concluded that there is significant difference in favour of candidate teachers who study in science teaching department. There is also significant difference in favour of female students in terms of gender. It has concluded that there is no significant difference between attitudes towards the sustainable environment of candidate teachers according to demographic features such as mother education level, father education level, living place, family income and high school type graduated. Whether check there is a difference between grade levels in departments, it has concluded that there is no significant difference between grades in candidate teachers who study science teacing department. It also has concluded that there are differences between first and second grades, second and fourth grades in candidate teachers who study classroom teaching department.