Finansal bilgi manipülasyonunda Beneish modeli: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Beneish model in manipulation of financial information: an application in Borsa İstanbul
- Tez No: 548353
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Finansal bilgi manipülasyonu, finansal raporları hazırlayanların, finansal durum ve faaliyet sonuçlarını gerçekte olduğundan farklı şekilde göstermek amacıyla finansal bilgileri değiştirmeleri suretiyle gerçekleşir ve bu bilgileri baz alarak yatırım kararı alan yatırımcıların yanlış karar vermesine neden olur. Bir şirketin finansal bilgi manipülasyonu yapıp yapmadığının ancak şirket nezdinde yapılacak ayrıntılı inceleme neticesinde belirlenebileceği açıktır. Bununla birlikte finansal tablolarda yer alan bilgilerin analiz edilmesi suretiyle şirketlerin bu konuda arz ettikleri risklere ilişkin önemli ipuçları elde etmek mümkündür. Bu çalışmada, Borsa İstanbul'da 2014-2015 döneminde işlem gören 412 şirketin finansal bilgi manipülasyonu yapıp yapmadıkları araştırılmıştır. Araştırma kapsamında tüm şirketlerin kamuya açıklanmış finansal tabloları ve dipnotları, Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yaptıkları özel durum açıklamaları ile bağımsız denetim raporlarından elde edilen veriler Beneish Modeli çerçevesindeki M Score olarak isimlendirilen oran ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, M Score hesaplaması yapılabilen 276 şirketin 55'inde (%19,9) M Score değerinin eşik değer olarak belirlenen -1,78'in üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla, Beneish modeli çerçevesinde, bu şirketlerin finansal bilgi manipülasyonu yapmış olma ihtimalinin diğer şirketlere göre daha yüksek olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The manipulation of financial information is carried out by the editors of financial reports by changing their financial information in order to demonstrate their financial and operational results in a different manner than they actually are, and the investors who take this information into account, will make wrong investment decisions. It is clear that financial information manipulation in the companies can be discovered by a detailed investigation. Also, by analyzing the information in the financial statements, it is possible to obtain important clues about the risks that companies present in this regard. The financial manipulation cases of 412 companies, listed at Borsa Istanbul for the period of 2014 – 2015, is studied in this Paper. The financial statements, financial footnotes, material events disclosures of companies at Public Disclosure Platform (KAP) and audited financial reports of companies were analyzed with the ratio of the M Score according to Beneish Model. As a result, it was determined that the M Score can be calculated for 276 companies, and 55 of 276 companies' M Score value were higher than the limit value [-1.78]. Therefore, it is considered that the probability of these companies doing the financial information manipulation is higher than other companies according to the Beneish model