Beneish modeli ile finansal bilgi manipülasyonunun tespiti: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Determining financial information manipulation with the Beneish model: An application in the Borsa İstanbul
- Tez No: 721205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER SAKINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Finansal bilgi manipülasyonu, işletmenin muhasebe verilerini kullanarak finansal performansını olduğundan farklı göstermektir. Burada amaç, finansal verileri değiştirmek ve finansal bilgi kullanıcılarının yanlış kararlar vermesine sebep olmaktır. İşletmelerin finansal durumu ve geleceğe yönelik beklentileri ile ilgili bilgi veren mali tabloların açık ve anlaşılır olması yatırımcılar açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada 2017-2020 yıllarında Borsa İstanbul imalat sanayi sektöründe işlem gören 171 şirket bilgilerine ulaşılarakyatırımcılara sunulan finansal bilgilerin değişime uğrayıp uğramadığı araştırılmıştır. FİNNET mali analiz programı ve Kamuyu Aydınlatma Platformundan (KAP)171 işletmenin gelir tabloları ve bilançoları alınmıştır. Bu işletmelerBeneish TR modeli kapsamında M score oranı ile analiz edilmiştir. Şirketlerin eksik verilerinden kaynaklı olarak yıllara göre 2018 yılında 132 işletme, 2019 yılında 127 işletme, 2020 yılında 130 işletmenin manipülasyona başvurup başvurmadığı ile ilgili olasılıklar hesaplanmıştır.Daha sonra 2018, 2019 ve 2020 yıllarındaki ortak bulunan 109 işletmenin üç yıllık değerleri karşılaştırılarak oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial information manipulation is to indicate the financial performance of an enterprise different from what it really is by using accounting data. The purpose here is to change the financial data and cause financial information users to make wrong decisions. It is of great importance for investors that the financial statements, which provide information about the financial situation of the enterprises and their expectations for the future, are clear and understandable. In this study, the information of 171 companies traded in the Borsa Istanbul manufacturing industry sector between the years 2017 and 2020 has been reached and it has been investigated whether the financial information presented to the investors has changed. Income statements and balance sheets of 171 enterprises have been obtained from the FINNET financial analysis program and Public Disclosure Platform (KAP). These businesses have been analysed with the M score ratio within the scope of the Beneish TR model. Based on the missing data of the companies, the probabilities of whether 132 businesses in 2018, 127 businesses in 2019, and 130 businesses in 2020 resorted to manipulation have been calculated. Afterwards, the ratios have been calculated by comparing the three-year figures of 109 companies which have common figures in the years 2018, 2019, and 2020.