Akdeniz'deki enerji paylaşımı ve Türkiye'nin stratejik tercihleri
  1. Tez No: 548367
  2. Yazar: ŞEYMA BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Enerji kaynakları uluslararası ilişkiler disiplininde etkin ve önemli bir rol oynamaktadır. Tarihsel süreç açısından bakıldığında enerji kaynakları ülkeler arasında ekonomilerin temelini oluşturmaktadır. Dünya ekonomisini temel alan enerji kaynakları tarihte pek çok savaşa da sebep olan başrol konumunu üstlenmektedir. Dünya'daki enerji kaynaklarının giderek azalması da bunun göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır. Enerji kaynakları insan yaşamında temel gereksinimlerin başında gelmektedir. Bu açıdan bakıldığında böyle bir temel gereksinimin giderek azalması da aslına bakıldığında çok şaşırtıcı bir durum değildir. Üretim sürecinin devamlılığı bir ülkenin enerji üretimine bağlıdır. Ülkelerin gücü elinde bulundurması alternatif enerji kaynaklarının kullanımına yönelmesi olağan sonuçlar arasında yer alır. Stratejik ve Jeopolitik konumu açısından büyük öneme sahip ülkeler dünya ülkeleri arasında her iki tarafın işini kolaylaştırmak adına değerlendirilmektedir. Bu ülkeler arasında gelen Türkiye de uluslararası arenada oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk olarak Enerji Kavramını açıklayarak mevcut enerji kaynaklarından bahsedilecektir. Daha sonra Türkiye'nin bu arenadaki yeri ve Türkiye'nin enerji kaynakları kullanımında dışa bağımlılığı ve geleceğe yönelik politika ve hedeflerinden bahsetmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy resources sharing of plays an effective an important role in international relations discipline. When viewed in the context of historical process, energy resources are the primary objective of economy among countries. Energy resources basic of World economy, have been a major casus belli in many wars. The gradual decrease in the World energy sources is emerging as an indicator of this. Energy source are at the start of fundemental requirements of human life. İn this point of view, the gradual decline in such a basic requirement is not a very surprising situation. The sustainability of production process also depends on the energy production in the country. Countries' heading to the usage of alternative energy sources is among the ordinary results to keep themselves powerful. Those countries which have great importance in terms of strategic and geopolitic location are evaluated to facilitate the work of both sides in the global World. Among these countries, Turkey has an important place in international area. This study consists of two parts. First, available energy sourceswill be discussed by explaining the concept of energy. Later, Turkey's place in this arena, its dependance on foreign energy sources and its polisies and objectives for the future will be discussed.