Alkol yoksunluğu esnasında Tc-99m HMPAO SPECT ile ölçülen bölgesel beyin kan akımı
Regional cerebral blood flow during the alcohol withdrawal with measured Tc-99m HMPAO SPECT
- Tez No: 54837
- Danışmanlar: PROF.DR. SEHER SOFUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Alkol yoksunluğu esnasında Tc-99m HMPAO SPECT ile ölçülen bölgesel beyin kan alamı Bu çalışmada alkol yoksunluğu içinde olan hastaların homojen bir popülasyonunda beyin bölgesel kan akımını 99m Tc HMPAO SPECT kullanarak araştırdık. Çalışma grubunu DSM IV kriterlerine göre“alkol yoksunluğu”tanısı konulan 15 erkek hasta ile sağlıklı 6 gönüllü oluşturdu. Şahısların hiç birinde beslenme bozukluğu, ağır kognitif bozukluk, önemli sistemik hastalık veya kafa travması hikâyesi mevcut değildi. Hiçbirinde beyin CT filmleri yapısal bir bozukluğu göstermedi. SPECT çe kimleri hem alkol yoksunluğu hem de remisyon döneminde ve hastalar ilaç almaz iken yapıldı.
Özet (Çeviri)
Regional cerebral blood flow during the alcohol withdrawal with measured Tc-99m HMPAO SPECT We studied regional cerebral blood flow (rCBF) by SPECT using 99mTc-HMPAO in a homogenous population of patients with alcohol withdrawal. The study group consisted of 15 male patients who met DSM-IV criteria for alcohol withdrawal and 6 male healthy control subjects. None of them was malnourished or had a gross cognitive impairment, history of major systemic disease or head trauma. No subject had any significant structural changes in brain CT scan. SPECT images were obtained both during the alcohol withdrawal and in remitted state of the patients without taking any drug.