Alkol yoksunluğunda plazma Beta-Endorfin, Adrenokortikotropik hormon ve kortizol sekresyonunun hastanın agresivitesi ile ilişkisi
Beta-Endorphin, Adrenocorticotropic hormone and cortisol secret secretions during the alcohol withdrawal: In relation to patients aggressivity
  1. Tez No: 91137
  2. Yazar: SUAT SABRİ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
42 ÖZET Alkol yoksunluğunda plazma beta-endorfin, adrenokortikotrop hormon ve kortizol sekresyonunun hastanın agresivitesi ile ilişkisi Amaç ACTH ve (3EP, POMC isimli aynı prekürsör molekülü paylaştıkları ve hipofizden beraberce salındıktan için plazma PEP seviyelerindeki değişikliklerin ACTH ve kortizolünkilerle paralel olması beklenir. Bu çalışmanın amacı alkol yoksunluk periyodu içinde bulunan alkol bağımlısı hastalarda |3EP, ACTH ve kortizol sekresyon patternlerinin sağlıklı şahıslarınkinden farklı olduğu hipotezini araştırmak ve PEP aktivitesi veya HPA eksenindeki bozukluklar ile hastanın agresivitesi arasındaki muhtemel ilişkiyi ortaya koymaktır. Metod DSM IV kriterlerine göre alkol yoksunluğu teşhis edilmiş ve hastanede yatan 22 erkek alkol bağımlısı hasta (Ortalama yaş ± SD: 37. 10±7.76; sınırlar:30-55) çalışmaya dahil edildi. Bütün hastalar 5 yıldan (Ortalama ± SD: I9.72±8.29 yıl; sınırlar: 5-40) daha uzun zamandır alkol bağımlısı idiler ve alkol tüketim miktarları 175 gr/gün'den fazla (Ortalama ± SD: 421.59+1 16.57 gram/gün; sınırlar: 175-1050 gram/gün) idi. Fizik ve ruhsal bakımdan sağlıklı ve aynı yaş grubunda olan 10 erkek (Ortalama ± SD: 43.45±9.22 yıl; sınırlar: 30-60) kontrol grubunu oluşturdu. Plazma ACTH, kortizol ve {îEP'in sirkadiyen varyasyonları hasta yoksunluk semptomları içinde iken ve 4 hafta sonra semptomlar yatışmış iken RIA ile ölçüldü. Bu ölçümler kontrol grubunda sadece bir kez gerçekleştirildi. Şahıslardan elde edilen değerlerin karşılaştırılmaları SPSS programı kullanılarak ANOVA ile yapıldı. İstatikscl analiz hastalar agresivite skoru düşük (BGARS skoru8) olarak ikiye ayrıldıktan sonra tekrarlandı. Bulgular Hastalarda hem yoksunluğun ilk hem de 4.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY Bela-cndorphin, udrenocorticotrop hormone and Cortisol secretions during the alcohol withdrawal: In relation to patients' aggressivity Objective Since ACTH and P-endorphin share the same precursor molecule. POMC, and co-released from the pituitary gland under various conditions, it may be expected that parallel changes occur in plasma p-endorphin to plasma ACTH and cortical levels. The objective of the present study was to test the hypothesis that P-endorphin, ACTH and Cortisol secretion patterns in alcohol-dependent patients during alcohol withdrawal period were different from those of the healthy controls and to establish a possible relationship between neuroendocrine abnormalities p-endorphin activity or HPA axis and patients' aggressivity. Methods 22 hospitalized male patients who were diagnosed as having alcohol withdrawal according to the DSM-IV criteria (mean age±SD: 37. 10± 7.76: range: 30-55 years) participated in the study. All patients had been alcohol dependent for more than 5 years (mean +SD: I9.72±8.29 years; range: 5-40 years) with intake of more than 175g (mean±SD: 421.59+1 16. 57g/day; range: 175-1050 g/day). 10 age-matched physically-mentally healthy men (mean ±SD: 43.45±9.22 years; range: 30-60 years) served as control subjects. Circadian variations in plasma ACTH, Cortisol and p-endorphin levels were measured in the patients with withdrawal symptoms at the time of admission and after 4 weeks while the symptoms were subsided but only once in the control subject. Plasma levels of P-endorphin, ACTH and Cortisol were determined with RIA kits. The comparison of the values of the subjects was conducted with ANOVA using by SPSS. The analysis was repeated for the data obtained when the patients were divided into two groups as those with low (BGARS score8) rating.