Konversiyon bozukluklarında olaya bağlı işitsel uyarılmış potansiyeller (P300): Depresyon ve anksiyete ile ilişkileri
Event-related auditory potentials (P300) in conversion disorders
  1. Tez No: 54838
  2. Yazar: A. SAMET KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZELİHA TUNCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Konversiyon bozukluklarının ruhsal hastalıkların sınıflandırılmasındaki yeri tartışmalıdır. Ülkemizde sık rastlanan bu bozukluğun nörofizyolojik temeli tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada 22 konversiyon bozukluğu (bayılma belirtili-yalancı- nöbet), 11 konversiyon bozukluğu (nörolojik belirtili-psödonörolojik) ve 19 kontrol deneğinden oluşan üç grubun olaya bağlı işitsel uyarılmış potansiyellerinin latans ve amplitüdleri standard oddball paradigması (şaşırtmalı uyaran dizisi) kullanılarak elde edilmiştir. İşlem öncesinde tüm deneklere depresyon ve anksiyete ölçekleri uygulanmıştır. Bayılma belirtili grubun P1, N1, P2, N2, P3 latansları kontrol grubuna göre uzamış bulundu. Bayılma belirtili grubun bilgi işlemlemenin erken ve geç süreçlerinde yetersizlik gösterdikleri düşünüldü. Nörolojik belirtili grubun N1 ve P2 latansları kontrol grubuna göre uzamış bulundu. P3Fz (frontal) amplitüdü nörolojik belirtili grupta anlamlı olarak azalmış bulundu. Nörolojik belirtili grubun endojen somatik belirtileri anlama ve uyaranları filtrelemede yetersizlik gösterdikleri düşünüldü. Hamilton Anksiyete ölçeği, Durumsal/Sürekli Anksiyete Envanteri puanları ile uyarılmış potansiyellerin latans ve amplitüdleri arasında ilişki saptandı. Hamilton Depresyon Ölçeği ile dalgaların latans ve amplitüdleri arasında ilişki bulunmadı. Konversiyon bozukluklarının oluşumunda limbik sistem, paralimbik yapılar, lokus seruleus ve frontal lob yapılarının önemli rol oynayabileceği düşünüldü. Literatür bilgileri ışığında, konversiyon bozukluklarının nörofizyolojik açıdan anksiyete bozukluklarına benzerlik gösterdikleri sonucuna varıldı. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY: 1. Event-related auditory potentials (P300) in conversion disorders. Event-related potentials (ERP), especially their endogenous components are of particular interest in psychiatric disorders because of their relations to cognitive and behavioral processes. In this study we attempted to investigate the event-related potentials in 22 patients with conversion disorder-pseudoseizure type and 11 patients with conversion disorder- pseudoneurologic type and compared with the findings of an age- and sex-matched 19 healthy controls. ERPs were elicited by using standard auditory oddball paradigm and recorded according to the 10-20 system from Fz, Cz and Pz midline placements and with linked ears reference. P1, N1, P2, N2, and P3 latencies were significantly prolonged in pseudoseizure group as compared to controls. N1 and P2 latencies were significantly prolonged in pseudoneurologic group as compared to normal controls. P3Fz (frontal) amplitude was significantly reduced in pseudoneurologic group as compared to normal controls. N1Cz (vertex) amplitude was significantly reduced in pseudoneurologic group as compared with pseudoseizure group. These results might suggest that patients in pseudoseizure group display higher level of arousal and more superficial attention in both earlier and later stages of information processing. Patients in pseudoneurologic group might have a disturbance in stimulus filtering and a defect in understanding endogenous somatic signals. These might indicate importance of limbic system, locus ceruleus, mesial frontal lobes in pathogenesis of conversion disorders. 77