Kahramanmaraş koşullarında bitkisel malç uygulama miktar ve zamanının ekmeklik buğdayda verim, verim unsurları ve fotosentez özelliklerine etkileri
The effects of the time and amount of straw mulching on yield, yield components and photosynthetic traits of bread wheat in Kahramanmaras conditions
  1. Tez No: 548412
  2. Yazar: MUHAMMED ALİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bitkisel malç uygulaması toprak organik maddesi, toprak kalitesi, su kullanım etkinliği, verim ve verim unsurlarının artırılması yönünden yararlı bir uygulamadır. İklim ve toprak özellikleri, malç tipi, miktarı, uygulama şekli ve zamanı gibi faktörlere bağlı olarak malç materyallerinin etkinliği önemli derecede değişebilmektedir. Bu çalışmada malç olarak buğday samanı kullanılmış ve 4 farklı malç miktarı (0, 300, 600 ve 900 kg/da), 3 farklı zamanda (ekimden hemen sonra, sapa kalkma başlangıcında, gebecik döneminde) uygulanmıştır. Deneme, faktöriyel düzenleme yapılarak, tesadüf blokları deneme planına göre, 4 tekerrürlü olarak, 2017-2018 yılında Kahramanmaraş koşullarında yürütülmüştür. Denemede, Adana 99 ekmeklik buğday çeşidi kullanılmış ve uygulamaların bayrak yaprak alanı, klorofil içeriği, bitki örtüsü sıcaklığı, net fotosentez hızı, transpirasyon hızı, stoma iletkenliği, bitki boyu, başak uzunluğu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, biyomas, tane verimi ve hasat indeksi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Uygulamaların bayrak yaprak alanı, bitki örtüsü sıcaklığı, net fotosentez hızı, transpirasyon hızı ve stoma iletkenliği üzerindeki etkileri önemsiz, başaktaki tane sayısı ve başaktaki tane ağırlığı üzerindeki etkileri önemli olmuştur. Çiçeklenme dönemindeki klorofil içeriği, bin tane ağırlığı ve hasat indeksi yönünden malç uygulama zamanı, erken sarı olumdaki klorofil içeriği ve bitki boyu yönünden malç miktarı, başak uzunluğu yönünden interaksiyon etkisi önemli bulunmuştur. Biyomas ve tane verimi yönünden malç uygulama zamanının etkisi önemsiz, uygulama miktarının etkisi önemli ancak kararsız bir durum göstermiştir. Daha kararlı sonuçlara ve güvenilir önerilere ulaşabilmek için benzer nitelikte çalışmaların devam ettirilmesine ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The straw mulching is a useful application in terms of improving the soil organic matter, soil quality, the water use efficiency, yield and yield components. The efficiency of the mulching materials could be significantly changed by the factors such as soil and climate conditions, the type, amount, application method and time of the mulching materials. In this research, the wheat straw as mulch material was used in 4 different rates (0, 3, 6 and 9 t/ha) and at 3 different stages (soon after planting, at the beginning of stem elongation and jointing stage). The research was carried out as factorial arrangement on the randomized complete block design with 4 replications for 1 year in Kahramanmaraş conditions. In the experiment, the cultivar Adana 99 was used and the effects of treatment on flag leaf area, chlorophyll content, plant canopy temperature, net photosynthetic rate, transpiration rate, stomatal conductivity, plant height, spike length, grain numbers and weight per spike, 1000-grain weight, biomass, grain yield and harvest index were tested. The effects of treatment on flag leaf area, plant canopy temperature, net photosynthetic rate, transpiration rate and stomatal conductivity were insignificant, while the effects on grain numbers and weight per spike were significant. It was indicated that the effect of the mulch application time for chlorophyll content at anthesis, 1000-grain weight and harvest index, the effect of mulch amount for chlorophyll content at early dough stage and plant height, the effect of interaction for spike length were significant. The effect of mulch application time on biomass and grain yield was not significant, while the effect of mulch amount was significant but not decisive. It was concluded that it is required to continue the similar researches in order to reach decisive results and reliable suggestions.