Maden ilçesi (Elazığ) Geometridae (Lepidoptera) faunası ve ekolojisi üzerine araştırmalar
Studies on the fauna and ecology of Geometridae (Lepidoptera) in Maden district (Elazig)
  1. Tez No: 548419
  2. Yazar: ABDULLAH ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM SEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Maden ilçesi (Elazığ) Geometridae faunası üzerine yapılan bu araştırma, Nisan-Ağustos 2016 ve Mart-Ekim 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Baskın bitki türleri dikkate alınarak belirlenen 9 farklı habitat tipinde, 860-1600 metre arasındaki yüksekliklerde çalışılmıştır. Geometridae familyası üyelerinin çoğunluğu nocturnal (gece aktif) olduğundan, çalışmalar çoğunlukla gece yürütülmüştür. Diurnal (gündüz aktif) türlerin yakalanmasında atrap, nocturnal türlerin yakalanmasında ise UV ışık tuzakları kullanılmıştır. Toplanan örnekler gerildikten sonra teşhisleri yapılmıştır. Toplamda 6 altfamilya içerisinde 47 cinse ait 87 tür tespit edilmiştir. Belirlenen örneklerin tamamı araştırma alanı için, 82'si ise Elazığ ili için yeni kayıttır. Türlerin bilimsel isimlerinin kullanımı ve yazımında Uluslararası Zoolojik Nomenklatür Kurallarına (ICZN) dikkat edilmiştir. Her türün sinonimleri, dağılışı, habitat tipi, fenolojisi, larva besin bitkileri ve incelenen örnekleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted between April-August 2016 and March-October 2017 on the Geometridae fauna of Maden district (Elazığ). It has been studied between 860-1600 meters, in 9 different habitat types which are determined by considering the dominant plant species. Studies were mostly carried out at night, because of majority of the members of Geometridae family were nocturnal (active at night). A sweep net was utilized for catch of the diurnal (daytime active) species and UV light traps were used for capture of the nocturnal species. The collected samples were identified after the stretching. In total, 87 species were diagnosed in 47 genera of 6 subfamilies. All of the determined species are new record for the research area and also 82 of the species are new record for Elazığ Province. International Zoological Nomenclature Rules (ICZN) have been taken into consideration in the use and writing of the scientific names of the species. For each species, synonyms, distribution, habitat type, phenology, larval food plants and examined samples are presented.