Gambiya'nin kamu sektöründe insan kaynakları yönetimi uygulamaları: Yeni kamu yönetimi veya weberyen
Human resource management practices in gambian public sector: New public management or weberian
  1. Tez No: 548420
  2. Yazar: AJA JAWNEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR-DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Gambia 'nın sivil hizmet sektörü, Sahra-altı Afrika, Latin Amerika, Asya ve Karayipler 'in gelişmekte olan ülkeleri arasında, verimli, performans odaklı ve sorumlu bir geleceğe doğru yönlendirilmeye teşebbüs etmiştir. 1980 ' lerde Dünya Bankası tarafından uygulanan yapısal ayar programı. Gelişmiş ülkelerin sivil hizmet sektöründe reform stratejileri üzerinde modellenmiş, bu Yeni kamu yönetimi hareketinin somutlaşan etmektir. Bu programın reform stratejileri, bu ülkelerin insan kaynaklarının veya kamu sektörünün personelinin vatandaşların taleplerine ve memnuniyetine etkili yollarla ve ekonomik olarak verimli bir şekilde gerçekleştirildiğinden emin olmak için geliştirildi. Etkili. Yapısal ayar programı, Kuzey 'in gelişmiş ülkelerinden politika difüzyon veya transfer olaydır. Yeni kamu yönetimi hareketinden kaynaklanan reform stratejileri, Ingiltere ve Yeni Zelanda gibi OECD ülkelerinin kamu sektörünün genel ve insan kaynakları yönetimi uygulamalarında kamu yönetimi sistemini önemli ölçüde değiştirdi. Örnekler. Bu çalışmada, Gambian kamu sektöründe, uygulamaların yeni kamu yönetimi ile birlikte olup olmadığı veya Weberian insan kaynakları yönetim yönetimi sistemini takip eden insan kaynakları yönetimi uygulamalarını araştırıyor. Çalışma yüksek olasılık uygulamaları Weberian personel yönetim sistemine karşı daha fazla yalın olacak olduğunu kanıtlar bu yana ulusal kalkınma planı belge 2017 of Gambia hükümetinin vurgulanmıştır bekliyor.
Özet (Çeviri)
The Gambia's civil service sector is among those of the developing countries of Sub-Saharan Africa, Latin America, Asia and the Caribbean that has been attempted to be steered towards an efficient, performance-oriented and accountable future through the Structural Adjustment Program implemented by the World Bank during the 1980s. Modelled on reform strategies in the civil service sector of the developed countries, these are to be embodied in the New Public Management movement. The reform strategies of this program were devised to making sure that these countries' human resources or personnel of the public sector perform in efficient ways to the demands and satisfaction of the citizenry and in a way that it is economically efficient and effective. The Structural Adjustment Program is a phenomenon of policy diffusion or transfer from the developed countries of the North. Its reform strategies emanated from the New Public Management movement that significantly changed the public administration system in general and human resource management practices of the public sector of OECD countries such as Britain and New Zealand for examples. This study as a result, explores the human resource management practices in the Gambian public sector as to whether the practices are in-line with New Public Management or follows the Weberian human resource management administration system. The study expects with high probability that the practices will lean more towards the Weberian Personnel Management system since evidence of it has been highlighted in the National Development Plan document of 2017 of the government of The Gambia.