Hasan Niyazi Tura'nın 'Klarnet ve Yaylı Orkestra İçin Konçerto' adlı eserinin müzikal açıdan incelenmesi ve çalışma yöntemleri
Musical analysis and study methods of 'The Concerto For Clarinet And String Orchestra' By Hasan Niyazi Tura
- Tez No: 548435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU MİNE SONAKIN ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu metin çalışmasında, Hasan Niyazi Tura'nın Klarnet ve Yaylı Orkestra İçin Konçerto adlı eserinin yazılış öyküsüne ve bu eseri çalışırken icracıya kolaylık sağlayacak şekilde tasarlanan Çalışma Yöntemleri bölümüne yer verilmiştir. Çalışma yöntemleri bölümünün altında bulunan Entonasyon Çalışması, Nefes Kullanımı, Dudak ve Nefes Kondisyonu Çalışmaları ve Aralık ve Parmak Çalışmaları isimli bölümler, sadece bu eser ile ilgili değil aynı zamanda içerisinde eseri çalmayacak dahi olsa klarnet çalıcılarına yol gösterici bilgiler ve genel alıştırmalar da içermektedir. Yapmış olduğum bu eser metni çalışması, repertuvarımızda yer alan ve klarnet için müzik yazan sayılı bestecilerimizden Hasan Niyazi Tura'nın Klarnet ve Yaylı Orkestra İçin Konçerto adlı eserini yorumlayacak klarnetçilere, çalışmalarında kılavuz olarak kullanabilmeleri amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The biography of Hasan Niyazi Tura, the creation story of the work Concerto for Clarinet and String Orchestra, and the chapter Study Methods that is designed to help the performer while practicing this work are included in this study. The Chapter Study Methods contains sub-sections named Intonation Study, Correct Use of Breath, Lip and Breath Condition Studies and Interval and Fingering Studies that hold information and general exercises for the clarinet performers not only for this work but also for general use. This study which is carried out by the author purposes to be a guide for the clarinet performers who intend to interpret Hasan Niyazi Tura's, who is one of the rare composers composing music for the clarinet, Concerto for Clarinet and String Orchestra.