Hasan Niyazi Tura'nın 'Variatıons on a Turkish Folk Tune' adlı eserinde Türk halk müziği unsurları
Turkish folk music elements in Hasan Ni̇yazi̇ Tura's work named 'Variations on a Turkish Folk Tune'
  1. Tez No: 587126
  2. Yazar: CANER BULŞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. AFAK JAFAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Çağdaş Türk bestecilerinden Hasan Niyazi Tura'nın müzik yaratıcılığında etkin rol oynayan halk müziği unsurlarının ve form özelliklerinin,“Variations on a Turkish Folk Tune”adlı eseri üzerinde analizini kapsamaktadır. Bu araştırmada ilk olarak literatür taraması yapılmış ve Hasan Niyazi Tura'nın hayatı, eserleri ve yaratıcılığı hakkında bilgilere ulaşılmıştır. Analizi yapılan“Variations on a Turkish Folk Tune”adlı eserin formu esas alınarak varyasyon formunun dünya müziğindeki gelişimi incelenmiştir. Ardından milli müziğin karakteristik özelliklerini ve çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinde kullandıkları müzikal öğeleri belirleyebilmek amacıyla Türk müziğinin tarihsel gelişimi, makamsal ve ritmik dokusu ayrıca köklerinde bulunan varyasyon elementlerinin tespitine yer verilmiştir. Son bölüm Hasan Niyazi Tura'ya ait“Variations on a Turkish Folk Tune”adlı eserin analizini kapsamaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda bestecinin halk müziğiyle derin bir bağlılık içerisinde olduğu ve milli müziğin karakteristik özelliğini yansıtan birçok unsura bu eserde yer verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes the analysis of the elements and forms of folk music on the work named“Variations on a Turkish Folk Tune”which play an active role in the musical creativity of contemporary Turkish composer Hasan Niyazi Tura. In this research, firstly literature review has made and information about Hasan Niyazi Tura's life, works and creativity has obtained. The development of the variation form in the world music has viewed based on the form of work“Variations on a Turkish Folk Tune”which has analyzed in the study. Then, in order to determine the characteristic features of national music and the musical elements used by contemporary Turkish composers, the historical development of Turkish music, its rhythmic and maqamic/musical configuration, and the determination of the elements of variation in its roots has introduced. The last chapter involves the analysis of Hasan Niyazi Tura's work named“Variations on a Turkish Folk Tune”. As a result of the investigations, it is concluded that the composer has a deep commitment to folk music and that many elements reflecting the characteristic feature of national music are included in this work.