Hasan Niyazi Tura'nın kontrbas sonatı ve Cumhuriyet Dönemi'nde kontrbas repertuvarı
Reviewing of Hasan Niyazi Tura's double bass sonata and the double bass repertoire at the Republican Period
- Tez No: 772368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZKAYA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu eser metni incelemesinde, ülkemizin değerli müzisyen ve bestecilerinden biri olan Hasan Niyazi Tura'nın kontrbas ve piyano için bestelediği sonatı ele alınarak, Cumhuriyet Dönemi kontrbas repertuvarı hakkında araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu, kuruluşun ardından ülkeyi kalkındırmak adına geliştirilen politikalar, bu politikalar arasında yer alan sanat politikaları ve sanatın gelişmesi doğrultusunda atılan adımlarla ilgili bilgiler verilmiştir. Bununla birlikte Cumhuriyet Dönemi bestecilerinin kontrbas literatürüne kattıkları eserler bir liste halinde sunulmuştur. Çalışmada ayrıca eser metnine konu olan sonatın bestecisi Hasan Niyazi Tura'nın hayatı ve eserlerine yer verilmiş, besteciyle kontrbas ve piyano sonatı ile Cumhuriyet Dönemi müzik politikalarını içeren bir söyleşi gerçekleştirilmiştir. Eser metni incelemesinde gerçekleştirilen ve yukarıda sayılan çalışmaların yanı sıra, çalışma içinde eser metni kapsamında incelenen sonatın analizi yapılarak şekillerle gösterilmiş ve ek olarak sonatın tamamı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Making a study of this thesis; it approaches double bass and piano sonata of Hasan Niyazi Tura who is one of the most valuable musician and composer of the Turkey and investigates on Republican Period of double bass literature. In this context, given information about establishment of the Turkish Republic, development policies of the country after the estabishment, art policies in that policies and the jobs which done for art developments. And also, the pieces which are included by the Republican Period Turkish composers in double bass literature are presented in a list. Also this study which take it's name from Hasan Niyazi Tura's sonata includes his biography, his whole pieces and there is an interview with the composer about his double bass and piano sonata and Republican Period music policies. In addition to studies which are made in that thesis and explainad above that paragraph, the sonata which is also taking part within that base – work has been analysed, figured out with shapes and the whole music scores of the sonata has been presented additionally.