Okul öncesi dönemde bilgisayar oyunları oynama alışkanlıklarının öğretmen ve veli açısından incelenmesi
Examining of computer games playing habits at pre-school period in terms of teacher and parent
  1. Tez No: 548503
  2. Yazar: İSMAİL TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çocuklar için bir ihtiyaç olan oyunlar, insanlık tarihi bakımından değişiklik gösterse de çocukların hayatında her zaman yer almıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte oyunlarda da değişiklikler olmuştur. Günümüzde ise bilgisayar oyunlarının çocukların hayatında önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı okulöncesi dönemde çocukların bilgisayar oyunları oynama alışkanları hakkında öğretmen ve veli görüşlerini belirlemek ve bu açıdan değerlendirme yapmaktır. Durum çalışmasının kullanıldığı araştırmanın çalışma gurubunu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anasınıflarında görev yapan 64 öğretmen ve anasınıfı öğrencilerinin velilerinden seçilen 56 kişiden oluşturmaktadır. Araştırmanın ölçme aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Literatür taraması ve uzman görüşleri alınarak oluşturulan öğretmenlere“ Öğretmen Bilgisayar Oyunları Değerlendirme Formu (Öbodf)”ve velilere“Ebeveyn Bilgisayar Oyunları Değerlendirme Formu (Ebodf)”hazırlanmış ve uygulanmıştır. Elde edilen görüşme verilerinin analizi için nitel araştırma analiz stratejilerinden içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, öğretmenler çocukların bilgisayar oyunlarını çok fazla oynamamaları gerektiği görüşünde oldukları görülmüştür. Özellikle bilgisayar oyunları ve teknoloji konusunda eğitim alanların bu oyunların faydalarının olacağını düşündükleri görülmüştür. Velilerin ise bu konuda daha bilinçli olması gerektiği anlaşılmıştır. Daha çok bilgisayar oyunlarının olumsuzluklarından bahsettikleri ancak bu konuda önlem alma açısından çok etkili olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Games that are needed for children have always taken place in children's lives, although they show change throughout the human history. Games have change associated with the developing technology. Today, computer games have an important place in children's lives. The aim of this study is to determine the opinions of the teachers and parents about the playing computer games habits of the children in pre-school period and make evaluations in this respect. The workgroup of the research, in which the case study was used, consisted of 64 teachers who were working in the nursery classes of the Ministry of National Education and 56 people selected from the families of kindergarten students. Semi-structured interview form was used as measurement tool of the study.“Teacher Computer Games Evaluation Form”for the teachers and“Parents Computer Games Evaluation Form”for the parents was based on the literature review and expert opinions were prepared and applied. Content analysis, which is the one of qualitative research analysis strategies, was used for the analysis of the interview data. According to the results of the study, the teachers thought that children should not play computer games too much. It is seen that especially those who are training in computer games and technology think that these games will benefit. It was understood that parents should be more conscious about this topic. It is observed that parents talk about the negativity of computer games, but they are not very effective in terms of taking measures in this respect.