The organization of the mental lexicon in late second language learners
İkinci dili geç yaşta öğrenen yetişkinlerde zihinsel sözlükçenin organizasyonu
  1. Tez No: 548504
  2. Yazar: HANİFE EMEL YÜKSEL AYTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, ikinci dil (D2) İngilizceyi geç yaşta öğrenmiş yetişkinlerin zihinsel sözlükçe organizasyonları incelenmiş ve anadili (D1) İngilizce olan yetişkinlerle karşılaştırılmıştır. Çalışma, sözcükler arası kurulan semantik ve/veya ortografik ilişkilerin boyutunu ve bu bağlamda, incelenen gruplar arasındaki potansiyel farkları incelemektedir. Ikinci dili geç yaşta öğrenen yetişkinlerin, zihinsel sözlükçelerinde, sözcükler arasındaki ortografik ilişkilere dayalı bir bağlantı kuracakları varsayılmıştır. D1 konuşucularının ise daha çok semantik bağlantılar kurmaya eğilimli olacakları düşünülmüştür. D2 konuşucuları, İngilizce dil yeterlikleri açısından yüksek ve düşük seviye olarak iki gruba ayrılmıştır. Buradaki hedef, iki grup arasında zihinsel sözlükçede dil yeterliği yüzünden oluşabilecek potansiyel farkları izlemektir. Bu amaçla, Maskelenmiş Çağrıştırma Testi (MÇT) aracılığıyla İngilizce isimleri tanıma hızları (TH) ve verilen yanıtların doğruluğu ölçülmüştür. Çağrıştırıcı-hedef çiftleri dört farklı durumda sunulmuştur: i) Özdeş (prison-PRISON); (ii) Semantik ilişkili (crime-PRISON); (iii) Ortografik ilişkili (priest-PRISON); ve (iv) İlişkisiz (truck-PRISON). MÇT sonuçlarına göre, düşük seviye D2 grubu, tüm gruplar arasında en yavaş performansı sergilemiştir. Ayrıca, tüm gruplarda tanıma hızı bağlantılı çağrıştırma örüntüsü "ÖzdeşTH
Özet (Çeviri)
The present study compares the organization of words in the mental lexicon in native and nonnative speakers of English. More specifically, the study explores potential differences in two groups with respect to the extent of reliance on semantic and/or orthographic relations in the mental organization of words. It has been hypothesized that late L2 learners would rely more on orthographic relatedness among words in their lexical organization. Native speakers, however, are predicted to do the mental organization based on the semantic connection. To this aim, first language (L1) Turkish-speaking adults who are late second language (L2) learners of English were compared to native speakers of English via a masked priming lexical decision experiment. L2 participants were analyzed in two proficiency groups (low and high) to identify a potential developmental shift in their organization of the mental lexicon. The masked priming task (MPT) measured and compared participants' accuracy and reaction times (RT) in four prime conditions: i) Identity (prison-PRISON); (ii) Semantically-related (crime-PRISON); (iii) Orthographically-related (priest-PRISON); and (iv) Unrelated (truck-PRISON). The results of the MPT revealed that overall, the low L2 proficiency group was the slowest among the groups. Furthermore, in all groups the following pattern of priming was found: IdentityRT