Jeff Wall: Sanat tarihi referanslı çağdaş uyarlamalar
Jeff Wall: Contemporary adaptations with reference to art history
  1. Tez No: 548505
  2. Yazar: SELİN TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ HAŞLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Jeff Wall, 1946 Vancouver doğumlu, yarım asırdan fazladır kavramsal fotoğraf alanında önemli çalışmaları bulunan ve buna paralel olarak dönemine damga vuran etkili teorik metinleri ile de tanınır. Bu çalışmada, Jeff Wall'un günümüze kadar periyodik olarak karşımıza çıkan sanat tarihi referanslı çağdaş uyarlamarını ele alarak kavramsal alanda temellenen farklı içeriklerine bakılacaktır. Böylece Kanadalı sanatçı Jeff Wall'un entelektüel düzeyi yüksek çalışmaları ile çok katmanlı fotoğraflar üreterek çağdaş sanatta nasıl bir yer edindiği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Jeff Wall, who -in an echo of conceptual photography- likes to be called a“painter of modern life,”was born in Vancouver, Kanada, in 1946. He has a doctorate in art history and taught aesthetics for several years. The artist's influence on contemporay art since the 1980s has been considerable. He is elevated photography to its privileged position within the visual arts. In images of impressive dimensions, the lion's share represtenting reconstructed scenes, often exhibited in light boxes, he redefines the paradigms of photography, calling into question in particular the idea of the 'decisive moment,' or the imprint of reality.