Böbrek transplantasyonunda sitokinler ve hümoral immünitenin araştırılması
Cytokines and humoral immunity in renal transplantation
- Tez No: 54853
- Danışmanlar: PROF.DR. EREN ERKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZ Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle böbrek transplantasyonu uygulanan 11 hasta da ve 25 sağlıklı kontrolde ELISA yöntemiyle înterlökin~6(IL-6) düzeyleri, RID yöntemiyle C-Reaktif Protein(CRP) ve Bı.Mikroglobulin^M) düzeyleri ölçüldü. Ayrıca yalnız hasta grubunda RID yöntemiyle immunoglobulin G(IgG), immunoglobulin M(IgM) ve immunoglobulin A(IgA) düzeyleri ölçUldU. Transplantasyondan hemen sonra alınan kan örneklerinde serum IL-6 düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak artış gösterdi. IL-6 düzeyindeki artısı takiben ilk 24 saatte akut faz cevabı seklinde CRP artısı gözlendi. Hastalardan daha sonra alınan kan örneklerinde CRP'nin giderek normale yakın değerlere dönmesi, IL- 6'nın da cut off değerinin altına inmesi hastalarımızın organ nakline uyumlu bir immün yanıt verdiğini ortaya koymaktadır. Hasta grubunda immunoglobulin düzeyleri kitin kendi normal değerlerine oranla ya normal ya da hafif artmış olarak bulundu. Hastalardan alınan tüm örneklerde f^M düzeyinde giderek azalma gözlendi. Bu durum olgularımızın renal fonksiyonunun iyi olduğunu ve rejeksiyon belirtisi olmadığını ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler :Böbrek transplantasyonu, Interlökin-6, C-Reaktif Protein, f^.Mikroglobul in, Immünoglobul inler.
Özet (Çeviri)
CYTOKINES AND HUMORAL IMMUNITY IN RENAL TRANSPLANTATION ABSTRACT In this study, 11 cases with chronic renal failure who were undergone renal transplantation and 25 healthy controls have been encountered. Serum IL-6 levels were studied in patients and healthy controls by microelisa, serum CRP and f^M levels by RID. Serum IgG.IgM and IgA levels were measured in the patient group by RID. Serum IL-6 levels of the patient group was significantly higher than those of controls, 1 hour after transplantation. CRP levels of renal transplant recipients were elevated 24 hours after transplantation. Serum immunoglobulin measurements (IgG, IgM, IgA) were found to be normal or a little increased in the patient group. Serum 82M levels of the patient group were higher than those of controls. Serum S>M levels were observed to be decreased in all of the patients' samples after transplantation. Key words :Renal transplantation, Interleukin-6, C-Reactive Protein, f^-Microglobul in, Immunoglobul ins. IV