İslâm Ceza Hukukunda bilinçli taksir ve olası kast hükümleri
Conscious negligence and eventual intent provisions in the Islamic Criminal Law
- Tez No: 548551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Olası kast ve bilinçli taksir kavramları seküler anlamda hayatımıza yeni girmiş kavramlardır. Ancak bu kavramlar kasıt benzeri ve hakiki hata şeklinde İslâm hukuku klasik kaynaklarında asırlar öncesinden beri yerini bulmuştur. Amacımız seküler hukukta yoğun bir şekilde tartışılan ancak modern İslâm hukuku sahasında pek de derinlemesine incelenmeyen olası kast ve bilinçli taksir kavramlarını incelemektir. Ayrıca hem İslâm hukuku hem de Türk Ceza Kanun'unu olası kast ve bilinçli taksir bağlamında mukayeseli olarak işleyip benzer ve farklı yönlerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Eventual intent and conscious negligence concepts are that have recently entered in the our secular lives concepts. However these concepts have existed centuries ago in classizcal sources of İslamic law in the from of intentionlike and actual mistake. Our aims to examine the concepts of eventual intent and conscious negligence which are heavily debated in secular law but which are not thorougly studied in the field of modern Islamic law. In addition, our aim is to Show similar and different aspects of Islamic law and Turkish Penal Code comparatively in terms of eventual intent and conscious negligence.