Fostering entrepreneurship for music education: How to design effective curricula
Müzik eğitiminin girişimcilik ile desteklenmesi: Bir müfredat önerisi
- Tez No: 548553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI BULUT, DOÇ. DR. ESİN KALELİ DE THORPE
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sanatsal veya bilimsel başarıların yanı sıra, bugünün müzik mezunları, oldukça rekabetçi bir müzik dünyasında sürdürülebilir bir kariyer yaratmaya giden birçok ek görevi yerine getirmek zorundadırlar. Geleneksel müzik mesleklerinin azlığı, sürekli artan profesyonel bir müzisyen popülasyonu ve sürekli gelişen bir müzik endüstrisi, bir müzik kariyerinin sürdürülebilirliğini problemli hale getirmiştir. Mezun olduktan sonra, birçok müzisyen karşılaşacakları tecrübelere hazır değillerdir, çünkü kariyerleri hakkında neredeyse hiç eğitim almamaktadırlar. Kurumların, öğrencilerini gerçek hayattaki zorluklara daha iyi hazırlamak için bu sorunların farkında olmaları ve gerçekçi politikaları ve iyi tasarlanmış kurs müfredatları olması gerekir. Bu çalışma, müzisyen öğrencilere mezuniyetten önce ve sonra bir dizi iş fırsatı için hazırlanmalarına yardımcı olabilecek ve müzik müfredatına uygun olarak tasarlanan kursun tasarımını, içeriğini ve gelişimini inceler. Çalışma, farklı metododojiler kullanılarak toplanan verilere dayanmaktadır. İçerikte müfredatlarında bir süredir girişimcilik dersleri ve programları olan Avrupa, ABD ve Türkiye'de toplanan sonuçların karşılaştırılması, iki farklı odak grubunun sonuçları, üç farklı müfredat, bir müfredat taslağı, ders planları, önerilen kaynakça ve Avrupa, ABD ve Türkiye'den otuz iki katılımcıyla yapılan görüşmeler yer almaktadır. Sunulan materyaller, Müzik ve Girişimcilik dersi müfredatı geliştirmek isteyen herhangi bir kurum tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca girişimcilik çalışmalarına katılan herkes için bir rehber oluşturmaktadır. Yeni ve farklı bir girişimcilik perspektifi sunan tez, yüksek öğretim öğrenimine özgün bir katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
Besides artistic or scholarly achievements, today's music graduates have to perform many supplemental tasks that go into the making of a sustainable career in a highly competitive musical world. The scarcity of traditional music jobs, an ever-increasing professional musician population, and a continuously evolving music industry, have made the sustainability of a music career problematic. After graduation, many musicians are ill prepared for what lies ahead because they receive little to no education with regard to their careers. Institutions need to be aware of these problems and have realistic policies and well-designed course curricula to better prepare their students for real-life challenges. This study investigates the design, content and development of a course formulated to suit a typical core music curriculum that assists student musicians in preparing them for an array of employment opportunities, both before and after graduation. The study is based on data collected using different methodologies. It includes a comparison of results gathered from different Institutions in Europe, the U.S.A. and Turkey that already have Entrepreneurial courses and or programs in their curricula, the outcomes of two different focus groups, three different syllabi, a curriculum outline, lesson plans, suggested bibliography and interviews with thirty-two participants from Europe, the U.S.A. and Turkey. The materials presented are intented for use by any institution interested in developing a Music Entrepreneurial course curriculum. They also provide a guideline for anyone involved with entrepreneurial studies. In offering a new and different perspective of entrepreneurship, the thesis makes an original contribution to higher education teaching.