İlkokul öğretmenlerinin örgütsel güven algıları ile örgütlerine yabancılaşmaları arasındaki ilişki
The relationship between their perception of organizational reliability of the primary school teachers and their foreign affairs
- Tez No: 548554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İş hayatında güven, örgüte güven ve yabancılaşma kavramları önemli bir yere sahiptir. Bireyin çalıştığı ortamda mutlu ve huzurlu olması hem birey üzerinde hem de içerisinde bulunduğu örgüt üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çalışanların örgütlerine ve yaptıkları işe yönelik olumsuz tutumları örgütsel faaliyetleri etkilemektedir. Çağdaş yönetim anlayışını benimseyen örgütler, örgütsel etkililiği ve verimliliği sağlamanın yanı sıra, çalışanlar için de uygun çalışma koşullarını sağlamak için çaba sarf etmektedirler. Bireyleri çalışmaya iten nedenleri ve bireyin hangi tutumlardan etkilendiğini anlayabilmek için bireylerin eylemlerine yön veren algı ve faktörleri incelemek gerekmektedir. Bireylerin toplumsal hayata hazırlanmasında ve insan gücünün yetiştirilmesinde önemli bir görevi yerine getiren öğretmenlerin temel gereksinimlerinin karşılanması ve kendilerini güvende hissedecekleri bir çalışma ortamının oluşturulması eğitim örgütlerinin geleceği için önem arz etmektedir. Örgütsel güven algıları yüksek öğretmenler, eğitimden beklenen amaçların gerçekleştirilmesini de kolaylaştıracaktır. Öğretmenlerin kendilerinden beklenen görevleri en iyi şekilde yerine getirmelerine katkıda bulunmak amacıyla tutum ve davranışlarına yön veren değişkenlerin incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada öğretmenlerin tutum ve davranışlarına yön verdiği düşünülen örgütsel güven algıları ile örgütsel yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu belirlemek amacıyla olasılıklı örnekleme yöntemlerinden küme örnekleme deseni kullanılmıştır. Mersin ili merkez ilçelerinde 831 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yılmaz (2006) tarafından geliştirilen Örgütsel Güven Ölçeği ile Eryılmaz (2010) tarafından geliştirilen Örgütsel Yabancılaşma Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcı özelliklerinin belirlenmesinde kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS 22 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon katsayısı ve adım adım (stepwise) çoklu doğrusal regresyon modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin örgütsel güven algılarının“çoğunlukla”düzeyinde olduğu, örgütsel yabancılaşma algılarının ise“hiçbir zaman”düzeyinde olduğu görülmüştür. Örgütsel güven ile örgütsel yabancılaşma arasında negatif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel güven ve demografik özelliklerin birlikte örgütsel yabancılaşmadaki değişimin %27 sini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trust in business life, trust in the organization and alienation concepts have an important place. Being happy and peaceful in the working environment has an important effect on both the individual and the organization. The organization within which the individuals work is easily affected by the negativities they develop against the work environments and the works they do. Organizations that adopt a modern management approach, in addition to providing organizational effectiveness and efficiency, also strive to ensure the appropriate working conditions for employees. It is necessary to examine the perceptions and attitudes of individuals to understand the reasons that push individuals to work, the meaning and importance of the work, and the behaviors of individuals. It is important for the future of the education organizations to meet the basic needs of the teachers who fulfill an important task in the preparation of the individuals for the social life and the training of the human resources in education organizations and to create a working environment in which they will feel safe.The existence of teachers with high organizational trust perceptions will also facilitate the achievement of the objectives expected from education.In order to contribute to the best fulfillment of the tasks expected by teachers, it is necessary to examine the variables that direct their attitudes and behaviors.In this study, the relationship between the perceptions of organizational trust and organizational alienation which are thought to direct the attitudes and behaviors of teachers were investigated. In order to determine the study group, cluster sampling design was used. In the first stage, 38 elementary schools were determined as sampling units in a neutral way. A sample of 831 teachers working in the primary schools in central distircts of Mersin province selected as the study group. Organizational Trust Scale developed by Yılmaz (2006) and Organizational Alienation Scale developed by Eryılmaz (2010) were used as data collection tool in the study. Personal information form was used to determine the participant characteristics. The analysis of the research data was performed by using SPSS 22 package program. In the analysis of data; frequency, percentage, mean, standard deviation, ındependent samples t-test, One Way ANOVA, Pearson correlation coefficient and stepwise multiple linear regression model were used. As a result of the research, it was seen that the teachers' perceptions of organizational trust were at the 'mostly' level, and the perceptions of organizational alienation were at 'never' level. It is concluded that there is a negative and moderate relationship between organizational trust and organizational alienation. It was concluded that the variables that best predicted teachers' perceptions of organizational alienation were trust in colleagues, trust in the manager, gender, age, and confidence in stakeholders and these variables accounted for 27% of the change in organizational alienation.