Sustainable industry and its impact on job creation in Erbil province
Erbil bölgesinde sürdürülebilir endüstrinin istihdam yaratma üzerine etkisi
- Tez No: 548570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sürdürülebilir endüstri bir dizi krizin tepkisidir. Sürdürülebilir endüstri, çevre dostu projelerle ekonomik kalkınma sağlamayı ve yenilenebilir ve temiz enerjiler alanında yeni teknolojiler kullanmayı hedeflemektedir. Enerji kullanımı, kaynak tüketimi ve atık geri dönüşümü ile üretim yoğunluğunu azaltmanın yanı sıra, mevcut endüstrileri yeşilleş-tirmeye, yeni sürdürülebilir endüstriler yaratmaya ve sürdürülebilir olmayan tüketim modellerini değiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, ülkeler beş ana ekseni hesaba katarak geçiş stratejisine dayanan bir ekonominin başlatılmasını öngörmektedir: Stokları tükenme ile tehdit eden enerji kaynakları. Ekonomik kriz ve yatırımların sürdürülebilir bir endüstriyel gelişme aracı olarak kullanılması, sera gazı azaltma politikaları ve iş yaratma ve şu anda ve gelecekte tüketici davranışını ve pazarlama modellerini değiştirmeye dayalı yeni bir sürdürülebilir kalkınma modelinin olduğuna dair güçlü inanç vardır.
Özet (Çeviri)
The sustainable industry is a response to a set of crises. It aims at achieving sustainable economic development through environmentally friendly projects and using new technologies in the field of renewable and clean energies. It calls for greening existing industries, creating new sustainable industries and changing unsustainable patterns of consumption besides reducing the intensity of energy use, resource consumption, and production through waste recycling. In this context, countries pursue to envision the launching of an economy based on the transition strategy to taking into account five principal axes: energy sources whose stocks threatened with depletion. The economic crisis and the use of investments as a means of sustainable industrial development, greenhouse gas mitigation policies and job creation, and the strong conviction that a new model of sustainable development based on change consumer behavior and marketing models at present and in the future.