Yaratıcı kültür endüstrileri ile endüstri mirasının ekonomik canlandırma aracı olarak dönüşümü: Milas fabrikalar bölgesi
Transformation of the industrial heritage with creative cultural industries as a tool of economic regeneration: Milas factories region
- Tez No: 988860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUNTER MANİSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
Özet
Tez, endüstri devrimi sonrasında endüstrinin kentlerden arındırılması sonucu oluşan atıl endüstri mirasının kullanım dönüşümünün kentlere sağlayacağı canlandırmanın ekonomik etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Küreselleşme, kent nüfusunun artışı, gelir dağılımındaki adaletsizlik, yetersiz kalan kaynaklar, bölgelerin kalkınmasında sürdürebilir kentsel ekonomisinin önemini arttırmıştır. Kentlerin endüstrisizleştirilmesi sonucu atıl endüstri mirasının yeniden işlevlendirilmesi ile tekrar kente ve kent yaşamına kazandırılarak konumlandıkları bölgelerde ekonomik canlanmanın motivatörü olabilmektedirler. Endüstri mirasının bir kısmı, aktif olduğu döneminde üretimi ile kent ekonomisine katkı sağlarken üretimin durması, kentin hızlı büyümesine bağlı olarak lojistik ve ekonomik sebeplerden ötürü işlevsiz kalmıştır. Bu atıl alanlarda bulunan endüstri yapıları yeniden işlevlendirilerek/dönüştürülerek kent ekonomisine katkı sağlayacak şekilde kent yaşamına katılmaktadır. Endüstri mirasının dönüşümü ile gerçekleştirilen kentsel ekonomik canlandırmanın yerel refahın, iş olanaklarının ve üretkenliğin artırılmasına yönelik özellikleri bulunmaktadır. Bununla berber endüstri mirasının dönüşümü kentsel kimlik ve yaratıcılığı olumlu yönde etkilemektedir. Muğla'nın Milas ilçesinin; dış göç, tarıma dayalı iş olanaklarından ötürü genç nüfusun azalması, işgücü kaybı, mevsimsel tarım, turizm etkinlikleri, konaklama altyapısı yetersizliği, üretimin katma değer sağlayamaması, mesleki eğitim yetersizliliği başlıca önemli ekonomik sorunlarıdır. Tezde, Milas'ta atıl halde bulunan endüstri mirasının yaratıcı kültür endüstrileri ile kullanım dönüşümünün ekonomik canlandırmaya etkisi araştırılmaktadır. Bu tez, Milas Fabrikalar Bölgesi örneği üzerinden endüstri mirasının yaratıcı kültür endüstrileri aracılığıyla yeniden işlevlendirilmesini ekonomik canlanma aracı olarak ele almaktadır. Tez, Avrupa Birliği destekli CLIC (Döngüsel Modellerle Kültürel Mirasın Uyumlu Yeniden Kullanımına Yatırımların Artırılması, Circular Models Leveraging Investments in Cultural Heritage Adaptive Reuse) Projesi kapsamında geliştirilen Halland Modeli ve Sistem Düzeyinde Kültürel Bölge (System Wide Cultural District, SWCD) yaklaşımlarını kavramsal çerçeve olarak kullanmaktadır. Halland Modeli yaklaşımı, terk edilmiş tarihi yapıların korunma sürecini, iş gücü eğitimi ve istihdam yaratma süreçleriyle birlikte planlayarak bütüncül bir dönüşüm bakış açışı sunmaktadır. Dönüşüm süreçlerini döngüsel ekonomi ilkeleriyle ilişkilendirerek, ekonomik canlandırmanın araçlarından biri olarak kültürel mirası değerlendirmektedir. SWCD yaklaşımı, kültür temelli üretim sistemlerinin ekonomik çıktılar üretmesinin yanında toplumsal yenilik, öğrenme ve katılımı da tetiklemesini sağlamaktadır. Yaklaşımların uygulandığı pilot yerleşimler orta/küçük ölçekli, geleneksel zanaatkarlığın devam ettiği, toplum bağları kuvvetli kentlerdir. Milas örneği, bu yönden, yaratıcı kültür endüstrileri aracılığıyla ekonomik değerlere dönüştürülebilecek bir alan olarak değerlendirilmiştir. Milas Fabrikalar Bölgesi, Halland Modeli'nin üretim, eğitim, koruma döngüsü ile SWCD yaklaşımının kültürel ağ temelli yönetişim anlayışını mekansal düzeyde buluşturan bir örnek olarak ele alınmıştır. Tezde, Milas Fabrikalar Bölgesi, yerel üretim mirasının çağdaş yaratıcı üretim biçimleriyle kesiştiği, uyarlanabilir bir ekonomik ve mekansal dönüşüm olasılığı olarak ele alınmaktadır. Milas endüstri mirasının yaratıcı kültür endüstrileri ile kullanım dönüşümü olasılığının kent ekonomisinin canlandırılmasına katkı sağlayacağı ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to investigate the economic impact of the regeneration that will be provided to cities by the transformation of the use of idle industrial areas that emerged as a result of the removal of industry from cities shaped by industrialization. Globalization, increase in urban inhabitants, disparities regarding income distribution, insufficient resources have increased the importance of sustainable urban economy in the development of regions. Adaptive reuse of industrial heritage resulting from the deindustrialization of cities, by reintegrating it into the city and urban life, can become a driver of economic regeneration in the regions where it is located. While some industrial heritage contributed to the urban economy through its production during its active period, it has become dysfunctional due to logistical and economic reasons due to the cessation of production and the rapid growth of the city. Industrial structures located in these disused areas are being repurposed/transformed and incorporated into urban life to contribute to the urban economy. Urban economic regeneration achieved through the transformation of industrial heritage has features aimed at increasing local welfare, job opportunities and productivity. In addition, the transformation of industrial heritage positively affects urban identity and creativity. The main economic problems of Milas district of Muğla are external migration, decrease in the young population due to agricultural job opportunities, loss of labor force, seasonal agriculture, tourism activities, inadequate accommodation infrastructure, inability of production to provide added value, and inadequate vocational training. This thesis investigates the impact of the adaptive reuse of the industrial heritage in Milas through creative cultural industries on economic revitalization. This thesis examines the repurposing of industrial heritage through creative cultural industries as a tool for economic revitalization, using the Milas Factories District as an example. The thesis uses the SWCD and Halland Model approaches, developed within the European Union supported CLIC Project, as conceptual frameworks. The Halland Model approach offers a holistic perspective on transformation by planning the preservation of abandoned historical structures alongside workforce training and employment creation. By linking transformation processes to circular economy principles, it evaluates cultural heritage as a tool for economic revitalization. The System Level Cultural District approach ensures that culture based production systems not only generate economic outputs but also stimulate social innovation, learning, and participation. The pilot settlements where the model is implemented are small scale cities where traditional craftsmanship continues and strong social ties are present. In this respect, the Milas example has been evaluated as an area that can be transformed into economic value through creative cultural industries. The Milas Factories District is considered an example that combines the production, education, and conservation cycle of the Halland Model with the cultural network based governance approach of the System Level Cultural District approach at the spatial level. The thesis explores the Milas Factories District as a potential adaptable economic and spatial transformation where local production heritage intersects with contemporary creative production methods. It argues that the potential for transforming Milas's industrial heritage into an adaptive reuse possibility through creative cultural industries will contribute to the revitalization of the city's economy.