Ürdün devlet televizyon yayıncılığında iletişim ve halkla ilişkilerin rolü
The role of communication and public relations in Jordan state television's broadcasting
  1. Tez No: 548571
  2. Yazar: MAHA SARRAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE LEYLA BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ürdün TV, Ürdün çapında en çok izlenen devlet televizyonudur. Son zamanlarda özel sektör ve uydu TV yayıncılığının gelişmesiyle birlikte sektörde önemli bir rekabet yaşanmaya başlamış, Ürdün devlet televizyonunun bu yeni olgu karşısında yenilenme ve gelişmeye olan ihtiyacı gün geçtikte artmıştır. Ürdün'ün politik, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelerini izleyicilerine aktaran Ürdün TV, izleyici kitlesinin ilgisini çekebilmek, TV yayıncılığı alanında daha etkin bir hale gelebilmek amacıyla çok yönlü bir strateji izlemek zorundadır. Bu araştırmada Ürdün devlet televizyonunun performansının geliştirilmesinde halkla ilişkiler ve modern iletişim araçlarının etkisi ve rolü üzerinde durulmuştur. İletişim ve halkla ilişkiler kavramları etraflıca ele alınmış, Ürdün'deki TV yayıncılığı detaylı olarak incelenmiş, önde gelen medya mensuplarının görüşleri alınmış, yapılan araştırma sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilmiş, Ürdün devlet televizyonunun performansının geliştirilmesinde halkla ilişkilerde modern iletişimin etkisinin artırılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Jordan Radio and Television Corporation (JRTV) is the most watched state television channel within Jordan. Recently, competition has been experienced in the sector, because of the development of the private sector and satellite broadcasting. The JRTV's need to renewal and development regarding this new phenomenon has increased day by day. The JRTV who transfers Jordan's political, economic, social and cultural developments to its viewers, has to follow a versatile strategy in order to attract the attention of its audience and to become more effective in the field of TV broadcasting. In this research, the emphasis is laid on public relations and modern communication means for improving JRTV's performance. The concepts communication and public relations are discussed at large, TV broadcasting in Jordan is examined in detail, the opinions of prominent media members are received, the research results are evaluated statistically, and suggestions are offered for increasing the influence of modern communication in public relations regarding the improvement of JRTV's performance.