Three essays on the relationship between interest rates and their effects on credit volumes in selected sectors in Türkiye
Türkiye'de faiz türleri arasındaki ilişki ve bunların seçili sektörlere verilen kredi hacimlerine etkileri üzerine üç deneme
  1. Tez No: 815342
  2. Yazar: YUNUS DEVRAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN OKTAYER BUZLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Türkiye'de faiz oranları ile kredi dinamikleri arasındaki ilişkiyi araştıran bir araştırma makalesi üçlemesi sunmaktadır. Faiz oranları, kredi piyasalarının dinamiklerini şekillendirmede, borçlanma maliyetlerini, borç verme uygulamalarını ve ekonominin farklı sektörlerinde krediye erişimi etkilemede kritik bir rol oynamaktadır. Faiz oranları ile kredi dinamikleri arasındaki karmaşık etkileşimi anlamak, Türkiye'de sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınmayı teşvik etmek isteyen politika yapıcılar, yatırımcılar ve uygulayıcılar için çok önemlidir. Bu üçlemenin ilk makalesi, Bölüm 4,“Türkiye'de Politika Faizlerinin Ticari Kredi Oranları Üzerindeki Etkileri”dir. Politika faiz oranları ile kredi faiz oranları arasındaki ilişki, para ekonomisinde kritik bir konudur. Bu çalışma, Türkiye'de politika faizleri ile ticari kredi oranları arasındaki ilişkiyi inceleyerek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faizlerinin bankalar tarafından sunulan ticari kredi oranlarına etkisine odaklanmaktadır. 2011 Q1'den 2022 Q4'e kadar üç aylık veriler kullanılarak, herhangi bir dışsal şoku veya politika değişikliğini gözlemlemek için 2019 Q1 ile 2021 Q1 arasında kukla bir değişken oluşturulmuş ve bir ARDL sınır modeli kullanılmıştır. Uzun vadede, bulgular politika faiz oranlarındaki değişikliklerin ticari kredi faiz oranlarını önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Kısa vadede, politika faizinin ticari kredi faizleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiş, ancak önceki dönemlerin ticari kredi oranları üzerinde daha düşük ancak olumsuz etkileri olduğu tespit edilmiş, bu da gelecekteki faiz oranlarına ilişkin piyasa beklentilerinin sağlamlaşmasıyla politika faizi değişikliklerinin etkisinin zaman içinde azaldığını düşündürmektedir. Genel olarak, çalışma, diğer faktörleri göz önünde bulundurarak hem kısa hem de uzun vadede politika faiz oranlarındaki değişiklikler ile ticari kredi faiz oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki kurmaktadır. Bu bulgular, Türkiye'de ekonomik büyümeyi ve istikrarı teşvik etmek için faiz oranlarını yönetmeyi amaçlayan politika yapıcılar için önemlidir.“Türkiye'de KOBİ'lerin Kredi Arzının Belirleyicileri”başlıklı 5. Bölüm, reel faiz oranları, talep yan faktörleri ve Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ'ler) verilen kredi miktarı arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler), Türkiye de dahil olmak üzere dünyadaki birçok ülkenin ekonomik kalkınmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmada, Türkiye'de KOBİ'lere kullandırılan reel toplam kredi tutarı ile reel faiz oranı ve diğer talep yönlü faktörler arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Otoregresif dağıtılmış gecikme (ARDL) sınır testi yaklaşımı kullanılmıştır ve 2011 Q1'den 2022 Q4'e kadar üç aylık verileri analiz edilmiştir. Reel faiz oranlarındaki ve diğer belirleyicilerdeki değişikliklerin Türkiye'deki KOBİ'ler için kredi kullanılabilirliğini nasıl etkilediğine dair anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışma, uzun vadede, reel ticari kredi faiz oranının ve KOBİ'lerin toplam banka kredilerine göre kredi yayılımının KOBİ'lere sunulan toplam reel kredi tutarını etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, tüm üreticilerin ciro endeksi ve net KOBİ sayısı da uzun vadede kredi arzını etkilemektedir. Modelin kısa vadeli dinamikleri, değişkenlerin KOBİ'ler için reel ticari kredi arzı üzerinde önemli etkileri olduğunu, ancak reel ciro endeksinin kısa vadede önemli bir etkisi olmadığını göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma Türkiye'deki KOBİ'ler için borçlanma yasalarını etkileyen faktörlerin anlaşılmasının önemini vurgulamaktadır. Bulgular, politika yapıcılar, borç veren kurumlar ve KOBİ'ler için değerli bilgiler sunarak bilinçli kararlar almalarını sağlıyor. Son olarak, 6. Bölüm“Türkiye'de İnşaat Sektörünün Kredi Arzının Belirleyicileri”dir. İnşaat sektörü, ekonomik büyümeye ve istihdam yaratmaya çok önemli bir katkıda bulunmaktadır, ancak özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde krediye erişimi sıklıkla engellenmektedir. Bu çalışmada, inşaat sektörünün reel kredi arzı ile reel ticari kredi faiz oranları, inşaat sektörünün genel banka kredilerine göre kredi yayılımı, inşaat sektörünün reel cirosu, konutlar için inşaat ruhsatı sayısı ve satılan toplam konut gibi çeşitli belirleyiciler arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma, ARDL sınırlar testini kullanarak, bu değişkenler arasındaki uzun vadeli ilişkiyi araştırmak için 2011'in ilk çeyreğinden 2022'nin son çeyreğine kadar olan verileri analiz etmektedir. Bulgular, reel ticari kredi faiz oranları ile inşaat sektörünün kredi hacmi arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı uzun vadeli bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün reel cirosu, inşaat sektörünün kredi hacmi ile pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı uzun vadeli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kredi yayılımının ve inşaat ruhsatının uzun vadede bir etkisine rastlanmamıştır. Kısa dönem katsayıları incelenen çalışma, istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar ortaya koymaktadır. Özetle, bu sonuçlar, özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, inşaat sektörünün krediye erişimde karşılaştığı önemli zorluğun altını çizmektedir. Politika yapıcılar ve finansal kurumlar, sektörün ekonomik büyümeyi ve iş yaratmayı yönlendirmedeki kritik rolü göz önüne alındığında, bu zorlukların üstesinden gelmek için iş birliği yapmalıdır. Genel olarak, bu araştırma makaleleri üçlemesi, Türk ekonomisinin dinamikleri ve ekonominin farklı sektörlerindeki faiz oranları ile kredi dinamikleri arasındaki etkileşim hakkında önemli bilgiler vermektedir. Çalışmalar, Türkiye'de kredi erişiminin şekillenmesinde politika faiz oranlarındaki değişikliklerin ve makroekonomik ortamın hem kısa hem de uzun vadeli etkilerinin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Bulgular, ülkedeki finansal istikrarı ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek isteyen politika yapıcılar için önemli çıkarımlara sahip. Türkiye ekonomisini yönlendiren faktörlerin daha eksiksiz bir şekilde anlaşılması için faiz oranları ile enflasyon ve döviz kurları gibi diğer ekonomik değişkenler arasındaki ilişkiyi inceleyerek bu bulgular üzerine daha fazla araştırma yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a trilogy of research papers that investigate the relationship between interest rates and credit dynamics in Türkiye. Interest rates play a critical role in shaping the dynamics of credit markets, impacting borrowing costs, lending practices, and access to credit across different sectors of the economy. Understanding the complex interplay between interest rates and credit dynamics is essential for policymakers, investors, and practitioners seeking to promote sustainable economic growth and development in Türkiye. The first paper in this trilogy is, Chapter 4,“The Effects of Policy Rates on Commercial Credit Rates in Türkiye”. The relationship between policy interest rates and credit interest rates is a critical topic in monetary economics. This study investigates the relationship between policy interest rates and commercial credit rates in Türkiye, focusing on the impact of the policy rates set by the Central Bank of the Republic of Türkiye on commercial credit rates offered by the banks. Using quarterly data from 2011 Q1 to 2022 Q4, an ARDL bounds model is employed, with a dummy variable between 2019 Q1 and 2021 Q1 to observe any exogenous shocks or policy changes. In the long run, the findings reveal that changes in policy interest rates significantly affect commercial credit interest rates. In the short run, the policy rate was found to have a positive effect on commercial credit rates but, the previous periods have lower but negative effects on commercial credit rates, suggesting that the impact of policy rate changes diminishes over time as market expectations about future interest rates solidify. Overall, the study establishes a statistically significant association between changes in policy interest rates and commercial credit interest rates in both the short and long run, while considering other factors. These findings hold relevance for policymakers aiming to manage interest rates to promote economic growth and stability in Türkiye. Chapter 5,“The Determinants of Credit Supply of SMEs in Türkiye”explores the relationship between real interest rates, demand side factors, and the amount of credit extended to small and medium-sized enterprises (SMEs) in Türkiye. Small and medium-sized enterprises (SMEs) play a crucial role in the economic development of many countries around the world, including Türkiye. The study analyzed the relationship between the real total credit amount granted to SMEs and the real interest rate and other demand-side factors in Türkiye. We used the autoregressive distributed lag (ARDL) bounds testing approach and analyzed quarterly data from 2011 Q1 to 2022 Q4 providing insights into how changes in real interest rates and other determinants impact the availability of credit for SMEs in Türkiye. In the long term, the study finds that the real commercial credit interest rate and the credit spread of SMEs relative to overall bank credits affect the total real credit amount available to SMEs. Additionally, the turnover index of all producers and the net number of SMEs also influences credit supply in the long term. The short-run dynamics of the model demonstrate that the variables have significant impacts on the real commercial credit supply for SMEs, but the real turnover index does not have a significant short-term effect. In conclusion, this study underscores the importance of comprehending the factors affecting borrowing statutes for SMEs in Türkiye. The findings offer valuable insights for policymakers, lending institutions, and SMEs, empowering them to make informed decisions. Finally, Chapter 6 is“The Determinants of Credit Supply of The Construction Sector in Türkiye”. The construction sector is a crucial contributor to economic growth and job creation, but its access to credit is often hindered, particularly during periods of economic uncertainty. This study examines the relationship between the real credit supply of the construction sector and various determinants, including real commercial credit interest rates, credit spread of the construction sector relative to overall bank credits, real turnover of the construction sector, number of construction permits for dwellings, and the total house sold. Using the ARDL bounds test, the study analyzes data from the first quarter of 2011 to the last quarter of 2022 to investigate the long-run relationship between these variables. The findings reveal a positive and statistically significant long-run association between real commercial credit interest rates and the construction sector's credit volume. The real turnover of the construction sector demonstrates a positive and statistically significant long-run relationship with the construction sector's credit volume. Conversely, credit spread and construction permits show no effect in the long run. Examining short-run coefficients, the study reveals statistically significant results. Summing up, these results underscore the significant challenge faced by the construction industry in accessing credit, particularly during times of economic uncertainty. Policymakers and financial institutions must collaborate to address these challenges, given the sector's crucial role in driving economic growth and job creation. Overall, this trilogy of research papers provides important insights into the dynamics of the Turkish economy and the interplay between interest rates and credit dynamics in different sectors of the economy. The studies highlight the importance of considering both short-term and longer-term effects of changes in policy interest rates and the macroeconomic environment in shaping credit access in Türkiye. The findings have significant implications for policymakers seeking to promote financial stability and economic growth in the country. Further research could build on these findings by examining the relationship between interest rates and other economic variables, such as inflation and exchange rates, to gain a more complete understanding of the factors driving the Turkish economy.