Bilim ve sanat merkezi öğrencilerinin ortaokul 5-8. sınıf görsel sanatlar dersine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of science and art center students' opinion about middle school 5-8. grades visual art lesson
  1. Tez No: 548575
  2. Yazar: DİLEK GÜNEŞ EGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ALAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanlığın yaşam serüveninin başladığı ilkel çağlardan, teknolojinin merkeze alındığı günümüze kadar resim sanatı bir ifade aracı olarak kullanılmıştır. İnsanların ihtiyaçlarını karşılayarak yaşam kalitelerini yükseltmeyi amaçlayan bilim ve teknolojinin baş döndüren hızına yetişmeye çalışan dijital yerliler olarak nitelendirilen küreselleşen dünya insanı, estetik ihtiyacını sanat ile karşılamaktadır. Bilgi çağının sermayesi olan özel yetenekli bireyler toplumda lokomotif görevi görmektedirler. Bu bireylerin beyin gücünden yararlanma bilincinde olan ülkeler, özel yeteneklilerin eğitimine büyük önem vermektedirler. Türkiye bu bilinçle geleceğin bilim insanlarını ve sanatçılarını küçük yaşlarda tanılayıp onların zekâ seviyelerine uygun eğitimi sunma amacıyla Bilim ve Sanat Merkezlerini faaliyete geçirmiştir. Özel yetenekli genç popülasyon geleceğe yatırım niteliğindedir. Özel yetenekli genç kuşağı doğru ivme, içsel motivasyon ve estetik duyarlılık gibi olguların merkezinde eğitmek başarı ile sonuçlanacaktır. Araştırmanın amacı, özel yetenekli olarak nitelendirilen BİLSEM öğrencilerinin görsel sanatlar dersi hakkındaki görüşlerini belirleyerek akademik başarı ve sanatsal üretimin orantısını tespit etmek ve görsel sanatlar dersinin önemine vurgu yapmaktır. Araştırmada nicel araştırma türlerinden tarama araştırması yapılmıştır. Diyarbakır BİLSEM'e devam eden 11-13 yaş seviyesi 74 öğrenciye, araştırmacı tarafından geliştirilen Görsel Sanatlar Anketi uygulanmıştır. Verilerin SPSS 22.0 programı ile frekans ve yüzde analizi yapılmıştır. Görsel Sanatlar Anketinin güvenirlik katsayısı (Cronbach's Alpha) 0,85 olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin 25'i kız, 49'u erkektir. Öğrencilerin 60'ı genel yetenek alanında, 14'ü özel yetenek (görsel sanatlar-müzik) alanında kayıtlıdır. Araştırma sonuçlarına göre; görsel sanatlar dersi öğretim programının özellikle kültürel miras öğrenme alanının uygulanmasında aksaklıklar bulunmaktadır; müze gezileri düzenlenmemektedir; görsel sanatlar dersinde akıllı tahta kullanım oranı düşüktür ve görsel sanatlar ders süresi yetersizdir. Ayrıca görsel sanatlar dersinin atölyelerde işlendiği ve derste teknolojiden yararlanıldığı, görsel sanatlar öğretmenlerinin öğrencileri resim yapmaya motive ettikleri ve derste demokratik davrandıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The art of painting has been used as a mean of expression from the primitiveages when the mankind's adventure of life begins, until the present days which technology is centred.The globalizing world man, who is described as a digital native trying to catch up with the dizzying speed of science and technology that aims to improve the quality of life by meeting the needs of people, meet the aesthetic need with art. Gifted and talented individuals who are the capital of information age serve as a locomotive in society. Countries that are conscious about using of brain power of these gifted and talented individuals give great importance for their education. With this conscious, Turkey has introduced Science and Art Centersin order to identify future scientist and artist at a young age and present education in accordance with their intelligence levels. Gifted and talented young population is an investment to the future. Training the gifted and talented young generation at the center of phenomena such as accurate impulse, inner motivation and aesthetic sensivity, will result in success. The aim of the research is to determine the ratio of academic achievement and artistic production also emphasize the importance of Visual Art course by determining the Science and Art Center students' opinions about Visual Art course. In research, the scan survey which is one of the types of quantitative research was conducted. The visual arts survey developed by the researcher with the help of expert opinion was carried out to 74 students at the age of 11-13 who continue to Diyarbakır Science and Art Center. Frequency and percentage analysis of the data is done with SPSS 22.0 program. The reliability coefficient of the visual arts survey (Cronbach's Alpha) is determined as 0.85. 25 of the students who participate in the study is female and 49 is male. 60 of the students are registered in the General Talent Area and 14 of students are registered in the Special Talent (vısual art, music) fields. According to research results: there are problems especially in the implementation of the cultural heritage learning which is one of the Visual Art course curriculum; museum trips are not organized; the use of smart board in Visual Art course is low and Visual Art course duration is insufficient. In addition; it is concluded that Visual Art courses are taught in studios and technology is used in the course; Visual Art teachers motivate students to draw picture and they are democratic in class.