Ortaokul yöneticilerinin bakış açısından okullarındaki akran zorbalığının incelenmesi
Investigation of bullying in schools from the views of secondary school administrators
  1. Tez No: 548577
  2. Yazar: MEHMET SALDIRANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIKA GİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu nitel çalışmanın amacı, ortaokul yöneticilerinin bakış açısından akran zorbalığını, zorbalığa etki eden faktörleri, zorbalıkla baş etme yollarını, baş etmede karşılaşılan sorunları ve zorbalığın önlenmesine yönelik önerileri ortaya koymaktır. Çalışma evrenini, Mersin ili merkez ilçelerde görev yapan ortaokul yöneticileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 20 ortaokul yöneticisinden oluşmaktadır. İlgili alanyazın dikkate alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama aracı ile elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur.Analiz sonucunda, yöneticilerin okullarında bütün zorbalık türlerini gözlemledikleri belirlenmiştir. Yöneticilerin en fazla karşılaştıkları zorba davranışlarının ise fiziksel ve sözel-dolaylı zorbalık türleri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yöneticilerin bakış açısından zorbalık davranışlarının aile, öğrenci, çevre ve okul kaynaklı nedenlerinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra analiz sonuçları,akran zorbalığı davranışlarının tespit edilmesi aşamasında öğrenci bildiriminin; işbirliği, çözüm yöntemi ve önleyici çalışmalar aşamasında ise okul psikolojik danışmanlarının ön planda olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this qualitative study is to investigate the secondary school administrators' points of view on bullying among peers in their schools, the factors effecting bullying, the ways to cope with bullying, and the problems encountered while coping with it, and also their suggessions to prevent bullying.The target population of this study consists of secondary school administrators in central districts of Mersin. Study group consists of 20 secondary school administratorsdetermined by stratified sampling method in an attempt to increase the power of representation. The data obtained by means ofa semi-structured interview form developed by researcherconsidering the related literature was analysedthrough content analysis.The result of the analysis revealed that administrators have observed all types of bullying behaviours at their schools. Also it was determined that the most common bullying behaviours are physical and verbal-indirect bullying from the views of the administrators. In addition, it is observed that bullying is caused by parents, students, school and school environment according to the administrators. Moreover, the resluts showed that students' reports of bullying and cooperation are at the forefront to determine bullying, and the school counselors are important to cope with the bullying and also to prevent it in schools.