Akkaraman koyunu ve Ankara keçilerinde, ön ekstremite ve göğüs boşluğu venaları üzerinde karşılaştırmalı makro-anatomik araştırmalar
Comparative macro-anatomic investigations on the veins of the thoracic limb and thoraccic limb cavity in Akkaraman sheep and Angora goats
  1. Tez No: 88498
  2. Yazar: KAMİL BEŞOLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN TIPIRDAMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
6. ÖZET S. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA -1999 Kamil Beşoluk Danışman Prof. Dr. Sadettin Tıpırdamaz Akkaraman Koyunu ve Ankara Keçilerinde Ön Ertremite ve Göğüs Boşluğu Venaları Üzerinde Karşılaştırmalı Makro-Anatomik Araştırmalar Sunulan bu araştırma Akkaraman koyunu ve Ankara keçilerinin ön extremite ve göğüs boşluğu venalanm karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla yapıldı. Bu çalışmada 8'er adet Akkaraman koyunu ve Ankara keçisi kullanıldı. Venalar içerisine latex ve takilon enjekte edildi Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde ön extremitenin venöz drenajının v. axillaris tarafından sağlandığı ve bu damarın v. subscapularis, v. thoraeodorsalis ve v. brachialis'in birleşmesiyle oluştuğu tespit edildi. V. brachialis'in, v. mediana'nm proximal yöndeki devamı olduğu belirlendi. V. mediana'nm ise ön extremitenin art. cubiti'ye kadar olan bölgesinin venöz drenajını sağladığı saptandı. Vv. pulmonales'in akciğerlerden temiz kam kalbe taşıyan damarlar olduğu ve bu damarların atrium sinistrum'a açılmadan önce kendi aralarında birleşerek iki kök oluşturdukları gözlendi. Sinus coronarius'un, kalbin coroner venalarından v. cordis media, v. cordis magna, r. intermedius'u aldıktan sonra atrium dextrum'a açıldığı belirlendi. 97V. azygos sinistra'nın ilk lumbal venalardan orijin aldıktan sonra aorta abdominalis işliğinde hiatus aorticus'dan göğüs boşluğuna geçtiği ve 4. thoracal omur düzeyinde ventrale loğru kıvrılarak sinus coronarius'a açıldığı tespit edildi. V. cava cranialis'in, v. jugularis externa ile v. subclavia'mn birleşmesiyle oluştuğu jözlendi. Bu damarın göğüs boşluğunda caudale doğru ilerlerken v. thoracica interna, v. îostocervicalis ve v. azygos dextra'yi aldığı, daha sonra da atrium dextrum'a açılarak ionlandığı belirlendi. V. costocervicalis'in, v. intercostalis suprema, v. scapularis dorsalis, v. cervicalis jrofunda ve v. vertebralis'in birleşmesiyle oluşarak v. cava cranialis'e açıldığı saptandı. V. thoracica interna'nın 8. cartilago costalis düzeyinde v. musculophrenica ile v. spigastrica cranialis'in birleşmesiyle oluştuğu gözlendi. Daha sonra bu damann göğüs boşluğunun ventrolateralinde craniale doğru seyrederek v. cava cranialis'e açıldığı tespit edildi. 98
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Comparative Macro-Anatomic Investigations on The Veins of The Thoracic Limb and Thoracic Cavity in Akkaraman Sheep and Angora Goats The purpose of this study was to investigate the venous drainage of thoracic cavity and thoracic limb of Akkaraman sheep and Angora goats. As a material, eight of Akkaraman sheep and eight of Angora goats were used. Latex and takilon were intravenously injected to the animals. The venous drainage of the thoracic limb was provided by the axillar vein in both Akkaraman sheep and Angora goats. It was determined that the axillary vein was formed by the subscapular, thoracodorsal and brachial veins in Akkaraman sheep and Angora goats. It was observed that the brachial vein was formed by the proximal continuation of median vein. It was seen that the median vein drained the venous blood from toes to region of the elbow joint of the thoracic limb in Akkaraman sheep and Angora goats. Pulmonary veins carry arterial blood from the lungs to the left atrium of the heart. Before adjoining in the left atrium, they joined and formed two roots. The coronary sinus receives great cardiac vein, middle cardiac vein and intermedial branches and empties in to the right atrium. Left azygos vein originates from the first lumbar veins and accompanies the abdominal aort. It passes to the thoracic cavity through aortic hiatus of the diaphragma at the level of the fourth vertebra and empties into the coronary sinus. Cranial vena cava is formed by joining of the external jugular and subclavian veins. This vessel continues caudally in the thoracic cavity. At this level, caudal vena cava receives internal thoracic, costocervical and right azygos veins. Following, it empties into the right atrium. The costocervical vein is formed by the intercostal suprema, dorsal scapular, deep cervical and vertebral veins and following it empties into the cranial vena cava. 99The internal thoracic vein is formed by adjoining of the musculophrenic and cranial epigastric veins at the level of the eight costal cartilage. Then, it was determined that this vessel continues cranially in the thoracic cavity and terminated at the cranial vena cava. 100 T.C. Vtel&Ö?fUETteS KURDLÖ