Akkaraman koyunu ve Ankara keçilerinde, arka ekstremite, karın ve pelvis boşluğu venaları (V. portae hariç) üzerinde karşılaştırmalı makro-anatomik araştırmalar
Comparative macro-anatomik investigations on the veins of the pelvic limb, abdominal and cavity (except the portal vein) in Akkaraman sheep and Angora goats
- Tez No: 88497
- Danışmanlar: PROF.DR. SADETTİN TIPIRDAMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanm amacı; Akkaraman koyunu ve Ankara keçilerinin arka ekstremite, karın ve pelvis boşluğu venalannı (v. portae hariç) karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu çalışmada materyal olarak; 8'er adet (4'er adet erkek ve dişi) Akkaraman koyunu ve Ankara keçisi kullanıldı ve venalar içerisine latex enjekte edildi. V. cava caudalis'in; her iki türde, vertebra lumbalis VI'nın ventral'inde v. iliaca communis dexter et sinister'in birleşmesi ile oluştuğu tespit edildi. Bu düzeyden itibaren cranial'e doğru ilerlediği ve hepar'ın sulcus venae cavae'sı içerisinde seyrettikten sonra diaphragma'nm foramen venae cavae'sından göğüs boşluğuna girdiği gözlemlendi. Kaim boşluğundaki seyri T.C. VIÜi^saviĞPJiîİM KURUL iUUJ88 esnasında; Vv. phrenicae craniales, v. phrenica caudalis, w. lumbales, w. hepaticae, v. renalis, v. testicularis dextra et sinistra ve ovarica dextra et sinistra'yı aldığı tespit edildi. V. iliaca communis'in; sacrum'un promontorium'unun ventral'inde, v. iliaca interna ve v. iliaca extema'mn birleşmesiyle oluştuğu belirlendi. Seyri esnasında v. circumflexa ilium profunda ve v. sacralis mediana'yı aldığı görüldü. V. iliaca interna'nın; pelvis boşluğu organ ve duvarlarının venöz kanın topladığı gözlemlendi. Seyri esnasında, v. iliolumbalis, v. glutea (gluteae) cranialis, v. obturatoria, v. prostatica, v. vaginalis, v. glutea (glutaea) caudalis ve v. pudenda interna'yı aldığı belirlendi. V. iliaca extema'mn; arka ekstremitenin venöz kanım toplayan esas damar olduğu, 6 Akkaraman koyunu ve 7 Ankara keçisinde, canalis femoralis'in proximal'inde, v. profunda femoris ve v. femoralis'in birleşmesiyle, geri kalan materyallerde ise v. circumflexa femoris medialis ve v. femoralis tarafından oluşturulduğu gözlemlendi. V. profunda femoris'in; v. pudendoepigastrica ve v. circumflexa femoris medialis'in birleşmesiyle oluştuğu tespit edildi. V. pudendoepigastrica'nın; v. abdonrinalis caudalis, v. epigastrica caudalis ve pudenda externa'yi aldığı görüldü. V. pudenda extema'mn; v. scrotalis ventralis, v. labialis ventralis (mammaria caudalis) ve v. epigastrica caudalis superficialis (mamaria cranialis)'in birleşmesiyle oluştuğu belirlendi. Serbest kenarları v. pudendoepigastrica yönünde kapakçıklar (valvula venosa) içerdiği görüldü. V. circumflexa femoris medialis'in; arka ekstremitenin derin venöz kanım topladığı ve distal olarak v. saphena lateralis'i aldığı tespit edildi. V. femoralis'in; facies poplitea'nın dorsal sınırından itibaren, v. poplitea'nın proximal yönde devamı niteliğinde olduğu ve canalis femoralis'te seyrettiği tespit edildi. Seyri esnasında, 89 v. circumflexa femoris lateralis, v. saphena medialis (magna), v. genus descendens ve w. caudales femoris'i aldığı belirlendi. V. poplitea'nın; w. genus, v. tibialis cranialis ve v. tibialis caudalis'in birleşmesi ile meydana geldiği gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Comparative Macro- Anatomic Investigations on the Veins of the Pelvic Limb, Abdominal and Pelvic Cavity (except the portal vein) in Akkaraman Sheep and Angora Goats The purpose of this study was to investigate the venous drainage of the pelvic limb, abdominal and pelvic cavities (except the portal vein) in Akkaraman sheep and Angora goats. In this study, as a material, eight of Akkaraman sheep and eight of Angora goats were used. Latex were intravenously injected to the veins. In both species, it was determined that the caudal vena cava was formed by the joining of the right and left common iliac veins at the ventral face of the sixth lumbar vertebra. It was observed that the caudal vena cava coursed cranially and ran in the caudal vena cava groove of the liver and passed in the thoracic cavity through the foramen vena cava of the diaphragm. Through its course in the abdominal cavity, the caudal vena cava received cranial phrenic veins, caudal phrenic vein, lumbar veins, hepatic veins, renal vein, right and left testicular veins, right and left ovarian veins. The common iliac vein was seen to be formed by the joining of the internal and external iliac veins at the ventral face of the promontorium of the sacrum and to receive the deep circumflex iliac vein and median sacral vein through its course. It was detected that the internal iliac vein collected the venous blood of both of the pelvic wall and of the organs in the pelvic cavity and received the iliolumbar vein, cranial gluteal vein,91 obturatory vein, prostatic vein, vaginal vein, caudal gluteal vein and pudendal internal vein during its course. It was observed that the external iliac vein was the main vessel collecting venous blood of the hind limb and formed by joining the deep femoral vein and femoral vein at the proximal to the femoral canal in the six of Akkaraman sheep and seven of Angora goats, however it was formed by the medial circumflex femoral vein and femoral vein in the other materials. The deep femoral vein was determined to be constituted by the joining of the pudendoepigastric vein and medial circumflex vein. It was seen that the pudendoepigastric vein received the caudal abdominal vein, caudal epigastric vein and external pudendal vein. It was determined that the pudendal external vein was formed by the joining of the ventral scrotal vein, ventral labial (caudal mammarial) vein and caudal superficial epigastric (cranial mammarial) vein. It was seen to include the valves (valvula venosa) towards the pudendoepigastric vein. The medial circumflex vein was detected to collect the deep venous blood of the hind limb and to receive the lateral saphenous vein distally. It was detected that the femoral vein was formed by the proximal continuation of the popliteal vein at the dorsal bound of the popliteal surface and coursing in the femoral canal. In its course, it was determined to receive the lateral circumflex vein, medial (magna) saphenous vein, descending genicular vein and caudal femoral veins. The popliteal vein was observed to be formed by the joinning of the genicular veins, cranial tibial vein and caudal tibial vein.